Ponad 600 dostawców prądu i gazu podnosi ceny

Reklama

sob., 12/04/2021 - 16:49 -- MagdalenaL

Słupy energetyczne w Saksonii: Dostawcy energii elektrycznej i gazu podnoszą ceny (źródło: Michael Nitzschke/obrazy imago).

Ceny energii rosną. Wielu dostawców energii elektrycznej i gazu podnosi ceny, czego następstwem jest przekazywanie odpowiedzialności finansowej na klientów. Bieżąca ocena pokazuje, że nowe podwyżki dotkną kilka milionów niemieckich gospodarstw domowych.

W listopadzie ceny prądu i gazu znów wzrosły. W sumie 631 dostawców podniosło swoje ceny albo zapowiedziało nadchodzące podwyżki. Tak wynika z oceny portalu porównawczego Check24, który udostępnia swoje dane portalowi t-online.de.

Zmianami zostanie dotkniętych wiele milionów niemieckich gospodarstw domowych. Sama cena gazu rośnie w 2,7 mln gospodarstw domowych. Ponieważ 439 podstawowych dostawców zapowiedziało tutaj podwyżki cen lub już je wdrożyło.

W niektórych przypadkach cena dla klientów zostanie nawet podwojona. Przeciętnie cena gazu wzrosła o 24,6 procenta. Przy domu wzorcowym zużywającym 20 000 kWh jest to dodatkowy koszt 369 euro rocznie.

Hurtowe ceny gazu wzrosły o 563 procent

Gaz w listopadzie osiągnął swój rekord cenowy. Modelowe gospodarstwo domowe o rocznym zużyciu 20 000 kWh płaci obecnie średnio 1424 euro rocznie. W przeciągu tego samego okresu w zeszłym roku koszt wynosił 1174 euro – różnica to 21 procent.

Również ceny hurtowe gazu są rekordowo wysokie – wynoszą 94,05 euro za MWh. Rok temu cena wynosiła zaledwie 14,18 euro. Wzrost cen po upływie roku wynosi zatem 563 procent.

Magazynowane zasoby gazu są obecnie znacznie bardziej opróżnione niż zwykle o tej porze roku, ale zapotrzebowanie na gaz wzrosło wraz z ponownym otwarciem gospodarki. Od 1 stycznia 2022 roku pojawią się dodatkowe koszty ze względu na rosnący podatek od CO2. Zostanie on zwiększony z 25 euro do 30 euro za tonę. W modelowym gospodarstwie domowym prowadzi to do średniego dodatkowego kosztu w wysokości 24 euro rocznie.

Cena energii na najwyższym poziomie w historii już po raz siódmy z rzędu

W listopadzie, siódmy raz z rzędu cena energii elektrycznej osiągnęła rekordowy poziom. Przykładowe gospodarstwo domowe (o rocznej konsumpcji 5000 kWh) płaci średnio 1579 euro. W tym samym miesiącu ubiegłego roku było to 1468 euro – odnotowuje się tutaj wzrost o osiem procent.

Dla 1,6 miliona gospodarstw domowych cena energii elektrycznej została już podniesiona lub jest nadal w toku. Ponieważ 192 dostawców podnosi ceny średnio o dziewięć procent. Dla modelowego gospodarstwa domowego są to dodatkowe koszty średnio 146 euro rocznie.

Niektórzy klienci mogą być jednak zadowoleni: 21 dostawców energii elektrycznej obniża ceny. Średnie koszty spadają o 2,3 proc. Modelowe gospodarstwo domowe może tym samym zaoszczędzić 37 euro rocznie.

Powodem wzrostu cen jest przede wszystkim wzmożony popyt. Na giełdzie jedna megawatogodzina jak do tej pory kosztuje 163,02 euro. Przed rokiem jej koszt wynosił jedynie 38,58 euro. To wzrost o 323 proc. Wynika to w dużej mierze z efektów nadrabiania zaległości wynikających z ograniczeń spowodowanych pandemią. Zwyżce cenowej ulegają również koszty dotyczące uprawnień do emisji CO2 i niższe moce wytwórcze, a to wszystko za sprawą wycofania węgla.

Autor: 
Autor: t-online.de / Tłumacz: Maja Knychalska
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama