Ponad 340 zabitych po trzęsieniu ziemi na granicy Iranu i Iraku

Reklama

śr., 11/15/2017 - 13:05 -- Anonim (niezweryfikowany)

Co najmniej 5.953 osoby zostały ranne, a służby obawiają się o czarny bilans trzęsienia, które miało siłę 7,3 stopnia w skali Richtera.

Ponad 340 osób zginęło, a co najmniej 5.953 zostały ranne w wyniku trzęsienia ziemi o sile 7,3 stopnia w skali Richtera, które miało miejsce w niedzielę w przygranicznym rejonie między Irakiem i Iranem.

 

Amerykańska Agencja Geologiczna USGS oświadczyła, że najsilniejsze trzęsienie miało miejsce w miejscowości Halabja, na południowy- wschód od Sulaymaniyah, w autonomicznym regionie kurdyjskim na północy Iraku.

Do trzęsienia ziemi, które było odczuwalne nawet w Katarze, doszło o 9:18 rano czasu lokalnego, a jego epicentrum znajdowało się na głębokości 33,9 km.

 

Ofiary w Sarpol-e Zahab

Irańska Agencja Informacyjna ISNA podaje, że co najmniej 61 osób zginęło, a 300 zostało rannych w prowincji Kermanshah na granicy z Iranem.

Większość ofiar pochodzi z Sarpol-e Zahab.

Irańskie media donoszą, że służby ratownicze wyruszyły już do miejsc, które najbardziej ucierpiały w wyniku katastrofy, i że czarny bilans ofiar ciągle rośnie.

Iran jest jednym z najbardziej aktywnych sejsmicznie krajów świata.

Trzęsienie ziemi o sile 6,6 stopnia zrównało z ziemią w 2003 roku zabytkowe miasto Bam w południowo-wschodniej części Iranu. Zginęło wtedy 26.000 osób.

 

Zatrzęsło też w Bagdadzie

Z drugiej strony granicy, w Sulaymaniyah, dzisiaj rano ogłoszono stan nadzwyczajny celem oszacowania skutków trzęsienia ziemi.

Dziennikarz agencji Al Jazeera- Imran Khan informował z irackiej stolicy, że wstrzymano ruch uliczny w mieście, bo wszystko zaczęło się kołysać.

"Bagdadu nie ma wśród miejsc narażonych na trzęsienia ziemi, dlatego na twarzach ludzi widoczne było przerażenie, kiedy zaczęli wychodzić na ulice. Przez pierwszych kilka sekund myślałem, że doszło do jakiegoś wybuchu, ale ponieważ trwało to dobrych kilka chwil, zdałem sobie sprawę, że to trzęsienie ziemi", powiedział.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Al Jazzeera

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama