Podano im pięciokrotną dawkę szczepionki na koronawirusa

Reklama

pon., 12/28/2020 - 21:31 -- MagdalenaL

W Niemczech rozpoczęły się już szczepienia przeciwko COVID-19. Tymczasem w domu opieki w Stralsundzie doszło do karygodnej pomyłki. Ośmiu pracowników ośrodka otrzymało pięciokrotną dawkę szczepionki.

Do pomyłki doszło w domu opieki w Stralsundzie. Ośmiu członkom personelu omyłkowo podano pięciokrotną dawkę szczepionki na koronawirusa. Czwórka z nich trafiła do szpitala z objawami grypy.

Władze w komunikacie podkreśliły, że z informacji koncernu BioNTech wynika, iż w badaniach nie stwierdzono, by podanie większych dawek preparatu miało niebezpieczne konsekwencje zdrowotne. Miejscowe odczyny w miejscu zastrzyku i objawy grypopodobne są uzależnione od przyjętej dawki, na ogół łagodne do umiarkowanych i mijają w ciągu kilku dni.

Rzeczniczka BioNTech potwierdziła, że przebadano dawki do 100 mikrogramów. Standardowa dawka szczepionki to 30 mikrogramów. Ekspertka przypomniała, że fiolka ze szczepionką jest wielodawkowa, a informacja o tym jest już w pierwszym zdaniu ulotki.

Szczepienia przeciwko COVID-19 w Niemczech rozpoczęły się w sobotę 26 grudnia. Jako pierwsza zaszczepiona została 101-letnia Edith Kwoizalla, pensjonariuszka domu spokojnej starości w Halberstadt.

W Polsce program szczepień rozpocznie się 17 stycznia.

Autor: 
Mateusz Rymiszewski
Źródło: 

o2.pl

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama