Pisarz Salman Rushdie zaatakowany w trakcie wydarzenia w Nowym Jorku, podejrzany jest w areszcie

Reklama

ndz., 08/14/2022 - 16:39 -- MagdalenaL

Pisarzowi Salmanowi Rushdiemu udzielana jest pomoc po tym, jak został zaatakowany w piątek w Instytucie Chautauqua w Nowym Jorku.

(CNN) Salman Rushdie – znany autor i zdobywca największych światowych nagród literackich, którego pisma sprawiły, że otrzymywał groźby śmierci – został zaatakowany i najwyraźniej dźgnięty nożem w szyję na scenie w piątek przed wygłoszeniem wykładu w Chautauqua Institution w zachodnim Nowym Jorku, powiedziała Policja stanowa.

Podejrzany został aresztowany przez funkcjonariusza podczas wydarzenia, podała policja.

Rushdie został przetransportowany samolotem do lokalnego szpitala. Jego stan jest nieznany. Według policji, przeprowadzający wywiad również doznał niewielkiego urazu głowy.

Gubernator Nowego Jorku Kathy Hochul powiedziała dziennikarzom w piątek, że Rushdie „żyje” i „otrzymuje potrzebną mu opiekę”. Powiedziała, że ​​żołnierz stanowy „zainterweniował i uratował mu życie oraz chronił go, a także moderatora, który został zaatakowany.

„Oto osoba, która przez dziesięciolecia mówiła władzy prawdę” – powiedziała gubernator o Rushdim. „Ktoś, kto był tam bez strachu, pomimo gróźb, które towarzyszyły mu przez całe dorosłe życie”.

Sposób, w jaki Salman Rushdie traktował delikatne tematy polityczne i religijne zmienił go w postać kontrowersyjną.

Rushdie zaczął wykład około 10:45, wtedy też doszło do napaści, według świadka, który powiedział, że słyszał krzyki publiczności. Powiedział, że mężczyzna w czarnej koszuli wydawał się „uderzać” autora. Świadek, który znajdował się 20 metrów od sceny, nie słyszał słów napastnika, ani nie widział broni.

Niektórzy ludzie na widowni pobiegli, by pomóc Rushdiemu, podczas gdy inni ruszyli za napastnikiem, powiedział świadek.

Inny świadek powiedział CNN, że na tym wydarzeniu nie było żadnej kontroli bezpieczeństwa ani wykrywaczy metali. Świadek nie został zidentyfikowany, ponieważ wyraził obawy o swoje bezpieczeństwo osobiste.

Świadek powiedział, że napastnik „szybko przeszedł” w dół nawy i wskoczył na scenę, podchodząc do autora i „wielokrotnie wykonując ruch pchnięcia ręką”.

Na swojej stronie internetowej Chautauqua Institution opisało piątkowe wydarzenie jako „dyskusję na temat Stanów Zjednoczonych, azylu dla pisarzy i innych artystów na wygnaniu oraz jako domu wolności twórczej ekspresji”.

W oświadczeniu ośrodek edukacyjny i letniskowy non-profit powiedział, że „koordynuje z funkcjonariuszami organów ścigania i służbami ratunkowymi reakcję publiczną po dzisiejszym ataku na Salmana Rushdiego na scenie amfiteatru Chautauqua”.

Pisarze tacy jak Stephen King i JK Rowling życzyli Rushdiemu powrotu do zdrowia za pośrednictwem Twittera.

Rozgłos wokół „Szatańskich wersetów” prześladował Rushdiego

75-letni pisarz– syn ​​odnoszącego sukcesy muzułmańskiego biznesmena w Indiach– kształcił się w Anglii, najpierw w Rugby School, a później na Uniwersytecie Cambridge, gdzie uzyskał tytuł magistra historii.

Po studiach zaczął pracować jako autor tekstów reklamowych w Londynie, zanim opublikował swoją pierwszą powieść „Grimus” w 1975 roku.

Podejście Rushdiego do delikatnych tematów politycznych i religijnych zmieniło go w postać kontrowersyjną. Ale to publikacja jego czwartej powieści „Szatańskie wersety” w 1988 roku prześladowała go przez ponad trzy dekady.

Niektórzy muzułmanie uznali tę książkę za świętokradztwo i wywołała publiczne demonstracje. W 1989 roku nieżyjący już irański przywódca Ayatollah Ruhollah Chomeini nazwał Rushdiego bluźniercą i powiedział, że „Szatańskie wersety” są obrazą dla islamu i proroka Mahometa, i wydał religijny dekret lub fatwę wzywającą do jego śmierci.

W rezultacie pisarz urodzony w Bombaju spędził dekadę pod brytyjską ochroną, zanim rząd irański ogłosił, że nie będzie już dążyć do egzekwowania fatwy w 1998 roku.

Autor: 
Ray Sanchez, Adam Thomas, Kristina Sgueglia, Lauren Said-Moorhouse | Tłumaczenie: Jakub Potyrała
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama