Parlament Tunezji zawieszony, a premier zwolniony po protestach

Reklama

wt., 07/27/2021 - 13:55 -- MagdalenaL

Źródło zdjęcia: Wikimedia Commons

Prezydent Tunezji Kais Saied zawiesił w niedzielę prace parlamentu na 30 dni i zdymisionował premiera Hichema Meciciego. Interwencja nastąpiła po tym, jak tysiące Tunezyjczyków zaprotestowało przeciwko rządowi w stolicy Tunezji i innych miastach.

Podczas przemówienia w państwowej telewizji tunezyjski prezydent zapowiedział, że przejmie władzę wykonawczą „z pomocą” rządu kierowanego przez nowego przywódcę. Prezydent powiedział, że sam mianuje tego premiera. Ostrzegam każdego, kto myśli o podniesieniu broni. Armia odpowie kulami – powiedział Saied.

Kilka godzin po tym, jak Saied ogłosił zawieszenie parlamentu, kilka pojazdów wojskowych przybyło pod budynek parlamentu w Tunezji, podają źródła agencji Reuters. Budynek był podobno otoczony samochodami. Według naocznych świadków, do budynku próbował wejść marszałek parlamentu Rached Ghannouchi. Mówią, że został zatrzymany przez żołnierzy. Demonstranci domagali się rozwiązania parlamentu i dymisji rządu. Tunezja zmaga się z ekonomicznymi skutkami pandemii koronawirusa, która mocno uderzyła w ten kraj.

Marszałek parlamentu oskarża prezydenta o zamach stanu

Podczas niedzielnych protestów wznoszono hasla przeciwko rządzącej partii Ennahda Ghannouchiego. Partia i Ghannouchi natychmiast oskarżyli prezydenta o zorganizowanie niedzielnego zamachu stanu. W nocy z niedzieli na poniedziałek marszałek parlamentu w nagraniu opublikowanym przez jego partię wezwał ludzi do wyjścia na ulicę, aby zakończyć podejrzeny zamach stanu.

Zwolennicy Saieda wyszli w niedzielę wieczorem na ulice, aby uczcić decyzję prezydenta. Obrazy pokazywane w państwowej telewizji pokazują, że sam Saied również dołączył do tłumu.

Od objęcia urzędu w 2019 roku prezydent Saied walczy z premierem i marszałkiem parlamentu. Przyczyną ich konfliktu jest sposób zarządzania państwem.

Autor: 
tłum. Iryna Ivanova
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama