Pandemia: Do 2030 roku ubóstwo może dotknąć miliardy ludzi

Reklama

czw., 12/03/2020 - 18:09 -- MagdalenaL

Według opublikowanego w czwartek badania ONZ, do 2030 roku ponad miliard ludzi może żyć w skrajnym ubóstwie z powodu długoterminowych konsekwencji pandemii.

Jak można przeczytać w dokumencie Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP), tak duża liczba ubogich może pojawić się, jeśli świat zbyt długo będzie `dochodzić do siebie` po pandemii, a kryzys gospodarczy będzie się utrzymywać, co doprowadzi do ubóstwa dodatkowych 207 mln ludzi.

Zakładając scenariusz oparty na aktualnych wskaźnikach śmiertelności i ostatnich szacunkach wzrostu, przygotowanych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, naukowcy obliczyli, że w ciągu nadchodzących dziesięciu lat, kolejne 44 mln ludzi znajdzie się poniżej progu ubóstwa.

Ważne wybory przywódców

Jednak, według UNDP, można uniknąć wzrostu liczby ubogich.

Eksperci ONZ stwierdzili, że inwestowanie w programy opieki społecznej, cyfryzację i zieloną gospodarkę może wzmocnić trend rozwojowy sprzed pandemii i `wyciągnąć` 146 mln ludzi z ubóstwa.

„Pandemia COVID-19 to punkt zwrotny, a wybory dokonywane obecnie przez światowych przywódców mogą poprowadzić świat w innym kierunku”, mówi szef UNDP Achim Steiner.

„Mamy okazję przez następne dziesięć lat inwestować w działania, które nie tylko pomagają chorym wyzdrowieć po COVID-19, ale także zmieniają ścieżkę rozwoju ludzi i planety w kierunku bardziej sprawiedliwej, odporniejszej i zielonej przyszłości”.

Autor: 
Tłum. Emila Liberda
Źródło: 

Agencija

Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.
Polub Plportal.pl:

Reklama