Pandemia Covid-19: Japonia rozszerza stan zagrożenia w wyniku „przerażającego” wzrostu zakażeń

Reklama

ndz., 08/01/2021 - 23:24 -- MagdalenaL

Japonia rozszerza stan wyjątkowy w Tokio i rozszerza go na nowe regiony, ponieważ gospodarz igrzysk olimpijskich staje w obliczu gwałtownego wzrostu liczby przypadków Covid-19.

Ograniczenia są nakładane na obszary otaczające stolicę, a także wprowadzane w mieście Osaka.

Premier Japonii Yoshihide Suga ostrzegł, że infekcje rozprzestrzeniają się w bezprecedensowym tempie, wzywając kraj do oglądania igrzysk z domu.

Nowe przypadki są spowodowane bardziej zakaźnym wariantem Delta.

„Jeśli wzrost infekcji nie ustanie, przypadki, w których występują ciężkie objawy nasilą się, a w rezultacie system medyczny będzie jeszcze bardziej obciążony” – powiedział Suga.

Wcześniej minister zdrowia Norihisa Tamura ostrzegł, że kraj wszedł w nowy, „niezwykle przerażający” etap pandemii.

„Myślę, że ludzie nie mogą patrzeć w przyszłość oraz martwić się, jak długo potrwa ta sytuacja, uważają, że jest to nie do zniesienia, że nie mogą wrócić do normalnego codziennego życia” – Reuters przytoczył jego słowa.

Japonia odniosła pewien sukces w walce z Covid-19, od miesięcy utrzymując liczbę przypadków i zgonów na niskim poziomie, ale teraz odnotowuje rekordowe liczby nowych przypadków.

W czwartek po raz pierwszy w całym kraju liczba dziennych przypadków przekroczyła 10 000, z czego ponad jedna trzecia miała miejsce w stolicy.

W Tokio – gdzie głównie odbywają się igrzyska olimpijskie – trzy dni z rzędu odnotowano rekordową liczbę przypadków, mimo że jest już wprowadzony stan wyjątkowy. Szpitale w mieście znajdują się pod coraz większą presją.

Organizatorzy igrzysk olimpijskich zgłosili w piątek 27 nowych infekcji podczas igrzysk, co zwiększyło liczbę od początku lipca do ponad 200. Ale przy obowiązujących surowych zasadach, w tym zakazie wstępu dla kibiców, organizatorzy zaprzeczają, że impreza napędza wzrost liczby przypadków.

Mimo to niektórzy eksperci obawiają się, że organizowanie igrzysk w takich okolicznościach wysyła do społeczeństwa mylący komunikat o konieczności wprowadzenia ograniczeń w codziennym życiu.

W stanie wyjątkowym bary i restauracje muszą przestrzegać zasad i nie mogą podawać alkoholu oraz muszą być wcześniej zamykane.

Trzy regiony, znane w Japonii jako prefektury, wraz z Osaką, zostaną objęte restrykcjami w dniach 2-31 sierpnia, przy czym środki bezpieczeństwa obowiązujące w Tokio zostaną przedłużone do końca miesiąca.

Podczas gdy inne kraje nałożyły prawne ograniczenia na mieszkańców, w Japonii ludziom doradza się tylko pracę z domu, więc pojawiły się pytania, jak skuteczne będą te nowe środki.

Odnotowane nowe dzienne przypadki oraz zgony w Japonii

Gubernator Tokio Yuriko Koike powiedziała, że kluczem do opanowania epidemii są młodzi ludzie, tym samym zachęcając ich do zaszczepienia się, ale Mariko Oi z BBC mówi, że jest to trochę niesłuszne, biorąc pod uwagę niską dostępność dawek szczepionki.

Mniej niż 30% populacji zostało w pełni zaszczepionych, a władze zamierzają zaszczepić wszystkich, którzy chcą otrzymać dawki szczepionki do października lub listopada.

W rozmowie z BBC niektórzy młodzi Japończycy byli sceptycznie nastawieni do tego, czy nowe działania przyniosą efekt.

„Mam wrażenie, że za bardzo przyzwyczajono się do stanu wyjątkowego, więc nie powstrzymuje to ludzi przed wyjściem” – powiedział jeden z nich.

„Jeśli rząd naprawdę chce powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa, musi nas zamknąć i zaoferować wsparcie finansowe” – powiedziała inna osoba.

Inne kraje w regionie również zaostrzyły przepisy, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się bardziej zaraźliwego wariantu Delta, przy czym Chiny wstrzymały loty w Nanjing i Australii rozmieszczając wojska w Sydney.

Autor: 
tłum. Natalia Stawicka
Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.
Polub Plportal.pl:

Reklama