Pakistan: Podczas zamachu na luksusowy hotel zginęły 4 osoby

Reklama

czw., 04/22/2021 - 21:56 -- MagdalenaL

Zdjęcie:DeSa81 / Pixabay

Bomba wybuchła na parkingu luksusowego hotelu na południowym zachodzie Pakistanu, gdzie przebywał ambasador Chin, przy czym spowodowała śmierć co najmniej czterech osób i dziesiątki rannych - ogłosili urzędnicy w środę 21 kwietnia. Do wybuchu doszło w hotelu Serena w Quecie, stolicy prowincji Beludżystanu, gdzie armia od dziesięciu lat walczy z rebeliantami, co najmniej sto kilometrów od granicy afgańskiej.

„Co najmniej 4 osoby zginęły, a 12 innych zostało rannych”, oznajmił w rozmowie z AFP pakistański minister spraw wewnętrznych, Sheikh Rashid Ahmed, zgłaszając „akt terroryzmu”. „W tym hotelu zameldowana była chińska delegacja składająca się z około czterech osób, na których czele stał ambasador”, kontynuuje. „Kiedy doszło do wybuchu, ambasador znajdował się poza hotelem, na spotkaniu”, dodał minister. Azhar Ikram, stojący na czele miejscowej policji, wyjaśnia, że substancje wybuchowe znajdowały się, “w oparciu o pierwsze kroki dochodzenia”, „w jednym z pojazdów” stojących na parkingu. Nie od razu jednak stwierdzono, że był to wybuch eksplozji.

Kontrola nad lokalnymi zasobami

Pomimo ważnych zasobów naturalnych obecnych pod ziemią (gaz, minerały, itp.), Beludżystan stanowi ubogą prowincję. Mające miejsce w ostatnich latach powstanie było dla niego szczególnie wyniszczające. Podczas każdego ataku, walczący z siłami pakistańskimi Front Wyzwolenia Beludżystanu, powołał się przez Islamabad i Chiny do sprawowania kontroli nad lokalnymi zasobami. Kraj ten dzięki zasobom dokonał w regionie ogromnej inwestycji na poczet projektu nowych Jedwabnych Szlaków. Rozpoczyna się już także budowa chińsko-pakistańskiego korytarza gospodarczego, która kosztuje Pekin 50 miliardów dolarów (42 miliardy euro). W dzielnicy tej znajduje się również jego okręt flagowy, czyli głębowodny port w Gwadarze.

Luksusowy hotel z widokiem na port został zaatakowany w maju 2019 roku, sześć miesięcy po napaści na konsulat Chin w Karaczi, największym mieście Pakistanu i zarazem jego stolicy gospodarczej i finansowej. W czerwcu na celowniku była Giełda Papierów Wartościowych Karaczi, będąca częściowo wartością chińskich firm.

 

Autor: 
Le Figaro, tłum. Aleksandra Kaszubowska
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama