Ostatni dzień ćwiczeń Zapad- 2021

Reklama

pt., 09/17/2021 - 10:37 -- MagdalenaL

Rosyjscy żołdacy biorący udział w połączonych rosyjsko-białoruskich ćwiczeniach Zapad-2017 na poligonie niedaleko miasteczka Borisov 20 września 2017 r. (Getty)

W tym roku oficjalnie od 10 do 16 września odbywają się ćwiczenia sojuszniczych wojsk Białorusi oraz Rosji pod kryptonimem „Zapad 2021”. Są to jedne z najważniejszych i największych manewrów wojskowych na kontynencie europejskim. Jest to część szerszego planu ćwiczeń, które co roku odbywają się w jednym z pięciu okręgów wojskowych Federacji Rosyjskiej, gdzie "Zapad" jest podkreśleniem szczytu letniego harmonogramu ćwiczeń.

Jest to V edycja manewrów „Zapad”- co oznacza zachód. Ćwiczenia te mają charakter antynatowski, a armia rosyjska i białoruska przeprowadzają podczas nich całe spektrum zadań wojskowych, od pokojowych misji, przez skoordynowane kontrofensywy wojsk pancernych i zmechanizowanych, po uderzenia nuklearne (podczas Zapad 2009, ostatni dzień ćwiczeń zakończył się „atakiem nuklearnym” na Warszawę).

Pomimo, że media zachodnie skupiają się wyłącznie na sztywnych ramach terminu to przygotowania oraz ćwiczenia trwają na kilka miesięcy przed, jak i po oficjalnych ramach czasowych, w ramach ćwiczeń pod innymi kryptonimami na terenie całego okręgu wojskowego w połączeniu z okręgami północnym, południowym oraz centralnym.

Scenariusz oficjalnie oznacza obronę przed organizacjami separatystycznymi, zorganizowanymi grupami militarnymi oraz międzynarodowymi organizacjami terrorystycznymi - co w rosyjskiej doktrynie wojskowej, w tym wypadku oznacza NATO wraz z sojusznikami. Przewiduje on utworzenie fikcyjnych państw, symulujących terytorium wroga lub w własne terytorium przez niego zaatakowane. Przedwczoraj po „odparciu przeciwnika” miała miejsce faza kontrataku- powiedziało w oświadczeniu białoruskie ministerstwo obrony. W ofensywie wzięły udział wojska rakietowe, artyleria, oraz samoloty bojowe.

Co więcej sprawdzi się gotowość rosyjskiego ministerstwa finansów do zapewnienia rosyjskie machinie wojskowej potrzebnych środków w obliczy kryzysu spowodowanego zawaleniem się systemów informatycznych i bankowych.

Oficjalnie podczas ćwiczeń udział wzięło 200 tys. żołnierzy, 290 czołgów, 760 wozów opancerzonych oraz 15 okrętów. Ćwiczenia na terytorium Białorusi miały miejsce na poligonach: Obuz-Lesnovski, Domanovski, Ruzanski oraz Brzeski, zaraz przy polskiej granicy. Z kolei na terytorium Rosji na poligonach: Mulino, Kamenka, Strugi Krasnye, Pogonovo oraz na obszarze obwodu kaliningradzkiego w Khmelevce, Pravdivskim i Dobravolsky. Jednak najprawdopodobniej oprócz tych oficjalnie podanych, ćwiczenia będą się odbywać na całej szerokości frontu zachodniego. Warto również wspomnieć, że w notatce zatytułowanej „Otwarty Zapad”, białoruskie ministerstwo obrony poinformowano o obecności attaché wojskowych z 18 krajów.

Prawdziwym celem ćwiczeń jest wzbudzenie niepokoju w państwach wschodniej flanki NATO, w tym Polski oraz państw bałtyckich. Polski rząd wprowadzając stan wyjątkowy przy granicy powołał się na hybrydowe zagrożenie jakie mogą stwarzać manewry wojskowe przy granicy, biorąc pod uwagę, że aktywiści próbujący przekroczyć granicę w celu pomocy uchodźcom, mogli być odczytani jako siły prowokacyjne przez związek ZBiR- Związek Białorusi i Rosji. Co więcej administracja Joe Bidena, chcąc ocieplić napięte stosunki z Federacją Rosyjską, jest odczytywana jako słaba i niechętna do interwencji, co jest tylko zachętą do dalszych prowokacji.

Autor: 
Krzysztof Halerz
Źródło: 

Good Times Bad Times PL- Raport lat 20-tych- "Rosja przygotowuje się do wojny z NATO" oko.press/zapad21-rosja-chce-we-wrogich-panstwach-wzbudzic-lek forsal.pl/swiat/bezpieczenstwo/artykulyzapad-2021-attache-wojskowi-z-18-krajow-manewry-bialoruski-poligon

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama