Opóźnienia w dostawach szczepionek w Rosji

Reklama

śr., 07/21/2021 - 20:44 -- MagdalenaL

Źródło zdjęcia: Pixnio

Aleksander trzy razy w ciągu 10 dni próbował otrzymać swoją pierwszą dawkę szczepionki Sputnik V, w swoim rodzinnym mieście Włodzimierz. Dwa razy skończyły się zapasy, gdy stał w kolejce. Ludzie ustawiają się w kolejce od 4 rano, chociaż centrum otwiera się o 10  – powiedział 33-latek, gdy w końcu wszedł do pokoju szczepień w mieście, gdzie średniowieczne kościoły ze złotymi kopułami przyciągały turystów w czasach przed koronawirusem.

Przez trzecia fala zakażeń COVID-19 liczba zgonów wzrosła do rekordowych poziomów, a powolny popyt na szczepionki ze strony sceptyków wzrósł ze względu na obostrzenia, które nakłada władza na niezaszczepionych. Większa liczba chętnych stanowi wyzwania dla władza z tego powodu, że Rosja podpisała kontrakty na dostawę Sputnika V na całym świecie. W niektórych regionach Rosji szczepienia są obowiązkowe dla zawodów, w których wymagany jest bliski kontakt z dużą grupą ludzi np. kelnerzy czy taksówkarze.

W ostatniej chwili wszyscy zdecydowaliśmy się zaszczepić w tym samym czasie – powiedziała dziennikarzom Maria Koltunova, przedstawicielka Rospotrebnadzor, regionalnego organu nadzoru zdrowotnego. To spowodowało problem. W ostatnich tygodniach Kreml tłumaczył się z braku szczepionek w niektórych regionach tym, że w ostatnim czasie wzrósł popyt na szczepionki i są problemy z przechowywaniem ich.

Przeszkody

W zeszłym tygodniu w czterech różnych punktach szczepień powiedziano Reutersowi, że nie ma obecnie szczepionek i będą dopiero dostępne w przyszłym miesiącu, ale nie podano konkretnej daty. Rosja produkuje 30 mln dawek szczepionki miesięcznie, podało Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego Federacji Rosyjskiej i może stopniowo zwiększać tę liczbę do 40-45 mln dawek miesięcznie w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Ogólnie rzecz biorąc, prawie 44 mln pełnych dawek wszystkich szczepionek zostało wydanych w celu zaszczepienia 144 mln ludzi w Rosji. Przewodniczący Rządu Federacji Rosyjskiej Michaił Miszustin polecił w poniedziałek rządowi sprawdzenie, jakie szczepionki są dostępne. Rosja nie dostarcza danych dotyczących eksportu szczepionek, a Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich (RDIF), odpowiedzialny za sprzedaż szczepionki za granicą, odmówił komentarza.

Indie, Argentyna i Gwatemala powiedziały, że Rosja spóźnia się z dostawą szczepionek.

W Federacji Rosyjskiej szczepienia zaczęto w styczniu, ale do tej pory zaszczepiono dopiero ok. 21 proc. populacji jedną dawką. Wcześniej rząd zrzucał winę na obywateli, ponieważ nie chcieli się szczepić, a mieszkańcy Rosji powiedzieli, że boją się tak samo narkotyków, co programów rządowych.

Polina Nikolskaya

Pod presją

Około 14 proc. z 1,4 mln populacji z obwodu  włodzimierskiego została zaszczepiona jedną dawką. Wielu miejscowych było wcześniej niechętnych do szczepienia z różnych powodów, w tym błędnego zrozumienia przeciwciał, zamieszania wywołanego przez antyszczepionkowców i „fake newsów”, powiedział Reutersowi regionalny wydział zdrowia. Władze poinformowały, że nagły wzrost popytu na szczepionki był spowodowany trzecią falą koronawirusa. Władze regionu nakazały niektórym firmom z sektora publicznego i usługowego zaszczepić co najmniej 60 proc. swoich pracowników jedną dawką do 15 sierpnia.

Autor: 
Polina Nikolskaya tłum. Dominik Kaługa
Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'down'.
Polub Plportal.pl:

Reklama