Opanowanie luksemburskiego “nie jest luksusem”

Reklama

pt., 07/30/2021 - 21:15 -- MagdalenaL

Nauka języka luksemburskiego jest najbardziej pożądana w zawodach związanych z ochroną zdrowia i handlem. (zdjęcie: L'essentiel)

 

Luksemburg - Znajomość języka luksemburskiego jest wymagana w przypadku 35% ofert pracy - zauważa Dan Kersch, minister pracy

Czy nauka luksemburskiego w celu znalezienia pracy w Luksemburgu stała się "bezużyteczna"? Według pogłosek przekazanych przez posła ADR Freda Keupa w pytaniu parlamentarnym, tak właśnie mieli powiedzieć pracownicy Agencji Rozwoju Zatrudnienia (Adem) niektórym osobom obcego pochodzenia poszukującym pracy.

Poglądu tego nie podziela Dan Kersch, minister pracy w DP, który podkreśla, że nauka języka luksemburskiego "z pewnością nie jest zbyteczna" na rynku pracy. "W pierwszej połowie 2021 roku do Adem zgłoszono około 20 tys. wolnych miejsc pracy. W 35% przypadków wymagana jest znajomość języka luksemburskiego" - wyjaśnia. Odsetek ten utrzymuje się na względnie stałym poziomie od 2015 roku.

Duże dysproporcje

Minister zauważa jednak, że istnieją duże rozbieżności w stosowaniu luksemburskiego w różnych sektorach zawodowych. Język ten jest bardzo poszukiwany w zawodach związanych ze służbą zdrowia (90% wakatów) oraz w handlu (59% wakatów). Z drugiej strony, język luksemburski odgrywa znacznie mniejszą rolę w sektorze finansowym (16%) i w przemyśle (21%).

W każdym razie, Dan Kersch zauważa, że w ciągu ostatnich trzech lat szkolnych Adem wydał 7000 voucherów na kursy językowe z luksemburskiego, dzięki którym osoby poszukujące pracy mogły uzyskać obniżone stawki. Władze podkreślają również, że język francuski jest najbardziej poszukiwanym językiem w ofertach pracy w Luksemburgu.

Autor: 
http://www.lessentiel.lu/fr/luxembourg/story/apprendre-le-luxembourgeois-n-est-pas-du-luxe-16965277
Źródło: 

ol/L’essentiel, Tłumaczenie: Olga Kij

Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.
Polub Plportal.pl:

Reklama