Oni świętowali nie zwycięstwo tylko to, że ten koszmar się zakończył, a ci, którzy przetrwali, żyją

Reklama

czw., 06/30/2016 - 01:04 -- Anonim (niezweryfikowany)

Dla ludzi mojego pokolenia Dzień Zwycięstwa to przede wszystkim święto rodzinne: u każdego ktoś był na froncie. Nowe pokolenie mówi o dziadach, a moje o ojcach, i to już nieco inna historia. Mój ojciec był frontowcem. Dopóki rodzice żyli, to ja składałem im życzenia z okazji tego dnia.

A dzisiejsze świętowanie jest koniunkturalne, jawnie ideologiczne, upolitycznione. Może nie dosłownie, ale niejako sugeruje się, że wojnę wygrała partia Jedna Rosja z prezydentem na czele. Władza zawsze ma tendencję do przypisywania sobie czegoś. Przypisanie sobie zwycięstwa jest rzeczą bardzo kuszącą. A oni nie mieli i nie mają z tym nic wspólnego .

Ale ludzie, którzy chociaż trochę znają historię, wszystko wiedzą. Oni rozumieją, że wojna to nie tylko zwycięstwo. Dziś świętuje się właśnie zwycięstwo, i to słowo kluczowe. Ale w pokoleniu moich rodziców słowo „ zwycięstwo” wybrzmiewało rzadko, oni świętowali nie zwycięstwo tylko to, że ten koszmar się zakończył, a ci, którzy przetrwali, żyją. W dzieciństwie byłem okrążony frontowcami, oni byli młodzi. Kiedy ojciec świętował z kimś w ten dzień, oni siadali w kuchni na taborecie i nalewali pierwszy kieliszek i w ogóle się nimi nie stukali. Ten pierwszy kieliszek nie był za zwycięstwo, ale za pamięć o tych, co zginęli. Wtedy to wszystko miało absolutnie inny sens.

Parady traktowałem poważnie do maksymalnie trzynastego roku życia. Trudno mi zrozumieć co dorosły człowiek widzi w nich ciekawego. Ale jeżeli już jest taka potrzeba, i są ludzie, którzy już naprawdę nie mogą bez nich żyć, to w takim wypadku, z punktu widzenia dobrego smaku, powinna odbywać się parada w historycznym stylu. Żeby na ulicach była technika wojskowa z tego okresu: Katiusze, czołgi T-34, półtoratonowe ciężarówki GAZ-AA. Właśnie to mówiłoby o historycznej pamięci. A obecna parada, demonstrująca wszelkie nowoczesne rakiety Buk, nie ma związku z dniem który obchodzimy.

Dziś mamy dwa ważne hasła i między nimi jest straszna przepaść cywilizacyjna. Jedno z nich rzeczywiście odpowiada temu co w ten dzień obchodzi cała Europa i w ogóle cały świat. Po angielsku on brzmi „never again” – nigdy więcej. Ale jest i drugie, wprost przeciwne w swoim wyrazie hasło, które szeroko rozprzestrzenia się w naszym kraju „ możemy to powtórzyć”. I to jest właśnie w istocie nawet nie po prostu bezmyślne, ale wręcz cudaczne hasło. Zrozumiałym jest, że ma się tu na myśli powtórzenie zwycięstwa. A czy to co je poprzedzało, też chcą powtórzyć? Oto jest pytanie. Miliony poległych, miliony tych którzy dostali się do niewoli, miliony które przeżyły bombardowania – czy to też chcą powtórzyć? Ale jeśli spytać człowieka wprost, co on ma na myśli mówiąc coś takiego, to on nawet nie odpowie.

Wychodzi na to, że słowo zwycięstwo jest, a słowa „wojna” nie ma. Rozumiem, teraz jest całkiem inne pokolenie – z takimi jak to się mówi „czystymi mózgami” i oficjalna propaganda, według mnie, robi im wielką krzywdę. Dorastającemu pokoleniu mówi się tylko o zwycięstwie, a o tym że ci dziadkowie i ginęli, i leżeli w szpitalach, wcale się nie mówi. To z jakiegoś powodu znajduje się na marginesie rozważań. To wyraz politycznej tendencji do militaryzacji świadomości i do izolacji w znacznym stopniu od świata zewnętrznego. Takie rzeczy są możliwe wyłącznie przy takiej wojennej retoryce, i ona najbardziej uwidacznia się w historiach wojennych: „ państwo wygrało z faszyzmem”. I nikt nie wspomina o tym, że tych państw było więcej, że byli sojusznicy, koalicja. O tym się nie mówi. Starsze pokolenie i tak wie oraz pamięta, młodzież natomiast nie jest uświadomiona, oni nie mają świadomości historycznej, co też jest szeroko wykorzystywane. A do dyskusji nad świętowaniem i tak dojdzie, także dlatego, że wszystko dochodzi do granicy tak tandetnego kiczu, że już nie może nie wywołać rekcji.

Autor: Ksenia Kuzmina

Tłumaczenie: Artur Bartczak

Źródło: https://kommersant.ru/doc/2982468

https://pl.wikipedia.org/wiki/Dzie%C5%84_Zwyci%C4%99stwa#/media/File:Victory_Day_Parade_2005-38.jpg

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama