Oksford wstrzymuje badania nad skutecznością szczepionki wśród dzieci się większ

Reklama

śr., 04/07/2021 - 14:18 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Pixabay

Oksford wstrzymuje badania nad skutecznością szczepionki wśród dzieci do czasu pojawienia się większej ilości danych na temat zakrzepów. Uniwersytet Oksfordzki poinformował we wtorek (06.04.21) o czasowym wstrzymaniu badań szczepionki AstraZeneca prowadzanych na niewielkiej grupie brytyjskich dzieci i nastolatków. Swoją decyzję Uniwersytet uzasadnił oczekiwaniem na więcej danych dotyczących rzadkich przypadków zakrzepów występujących po podaniu szczepionki dorosłym.

Przerwanie badania jest ostatnim ciosem dla twórców AstraZeneki, która wcześniej została okrzyknięta kamieniem milowym w walce z pandemią. Wcześniej, kilka krajów ograniczyło podawanie AstraZeneki w obliczu doniesień dotyczących powikłań poszczepiennych.

- W trakcie badań pediatrycznych nie pojawiły się problemy związane z bezpieczeństwem – poinformował Oksford. – Przed podaniem kolejnych szczepionek będziemy oczekiwać opinii brytyjskich organów zajmujących się bezpieczeństwem leków.

W lutym Uniwersytet Oksfordzki poinformował, że planuje włączyć do badania 300 brytyjskich wolontariuszy w wieku 6-17 lat.

Europejska Agencja Leków (EMA) zajmuje się obecnie analizą doniesień o bardzo rzadkich zakrzepach w mózgu, tzw. zakrzepicy żylnej zatoki mózgowej (CVST). Miały one wystąpić po podaniu szczepionki AstraZeneki. Dalsze decyduje i rekomendacje związane ze szczepionką EMA ma podać w środę lub czwartek.

Przedstawiciele EMA poinformowali, że mimo braku ustalenia bezpośredniej przyczyny powstawania zakrzepów, są one z pewnością związane z podaniem preparatu AstraZeneki.

Światowa Organizacja Zdrowia, która pieczołowicie analizuje najnowsze dane dotyczące szczepionki AstraZeneki, przekazała w czwartek, że nie należy spodziewać się drastycznej zmiany rekomendacji. Wiąże się to z faktem, iż korzyści wynikające z przyjęcia szczepionki przewyższają potencjalne ryzyko powikłań.

Anglo-szwedzki producent leków od miesięcy zmaga się ze sporami z rządami krajów europejskich związanymi z produkcją, dostawami, możliwymi skutkami ubocznymi i zaletami swojej szczepionki.

Anthony Fauci, naczelny lekarz-ekspert do spraw chorób w Stanach  Zjednoczonych powiedział dla Reutersa, że USA może nie potrzebować preparatu AstraZeneki, nawet jeśli szczepionka uzyska wszystkie konieczne zgody.

Autor: 
Reuters, tłum. Martyna Kawska
Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.
Polub Plportal.pl:

Reklama