Odroczenie igrzysk będzie kosztowało Japonię prawie 3 mld dolarów

Reklama

pon., 11/30/2020 - 19:36 -- MagdalenaL

Szacuje się, że przesunięcie igrzysk olimpijskich w Tokio o rok będzie kosztowało Japonię 2,9 mld dolarów (300 mld jenów). Miliard dolarów (100 mld jenów) zostanie wydany na walkę z koronawirusem.

Lokalny Komitet Organizacyjny, samorząd Tokio i rząd Japonii zadecydują, jak rozłożyć ten finansowy ciężar. Międzynarodowy Komitet Olimpijski poinformował, że pokryje część kosztów spowodowanych opóźnieniem, ale nie jeszcze nie podał żadnych szczegółów, pisze DPA.

Zanim Japończycy zdecydowali w marcu o przełożeniu igrzysk na przyszły rok, spodziewane koszty organizacji imprezy szacowano na ponad 12 mld dolarów (1,35 mld jenów).

Walka z pandemią

Jak donosi Kyodo News, organizatorzy, miasto i rząd centralny mają opublikować w najbliższą środę raport na temat środków podjętych w celu zwalczania COVID-19. Koszty wdrożenia tych środków obejmą infrastrukturę zdrowotną, taką jak system testowania i zakup niezbędnego sprzętu, wszystko po to, by zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa.

Ponieważ gospodarzowi igrzysk i rządowi Japonii nie udało się powstrzymać wzrostu liczby zarażonych, pojawiły się żądania ograniczenia liczby godzin pracy restauracji i barów w Tokio i niektórych innych dużych miastach. W sobotę w Japonii zarejestrowano 2.674 nowych przypadków infekcji (561 w samym Tokio), co stanowi największy dzienny przyrost zachorowań od wybuchu pandemii, podało Ministerstwo Zdrowia, Pracy i Opieki Społecznej.

Jak dotąd Japonia, w przeciwieństwie do Europy i Stanów Zjednoczonych, uniknęła gwałtownego rozprzestrzeniania się wirusa. Statystyki wykazują około 148.000 wszystkich infekcji i ponad 2.100 zgonów związanych z COVID- 19.

Autor: 
Tłum. Emila Liberda
Źródło: 

Agencija

Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.
Polub Plportal.pl:

Reklama