Nowo opublikowane notatki sugerują naciski Trumpa ws. domniemanych oszutw wyborczych

Reklama

ndz., 08/01/2021 - 13:25 -- MagdalenaL

Tytuł oryginalny: Nowo opublikowane notatki sugerują naciski Trumpa na Departament Sprawiedliwości ws. domniemanych oszutw wyborczych

Notatki opublikowane zostały przez Kongres jako materiał w sprawie zbadania prób odwrócenia wyniku wyborów.

W piątek amerykańska Komisja ds. Nadzoru opublikowała odręczne notatki sporządzone przez Richarda Donoghue’a - byłego p.o. zastępcy Prokuratora Generalnego. Wynika z nich, że były prezydent Donald Trump próbował wywierać naciski na Departament Sprawiedliwości, by ten ogłosił, iż podczas wyborów prezydenckich w 2020 r. dochodziło do znaczących oszustw wyborczych.

Dokumenty te Komisja uzyskała w ramach prowadzenia śledztwa w sprawie prób odwrócenia wyniku wyborów w 2020 r. Notatki pochodzą z 27 grudnia 2020 roku i zawierają przebieg rozmowy telefonicznej pomiędzy Donaldem Trumpem, a pełniącym wówczas obowiązki Prokuratora Generalnego, Jeffem Rosenem.

Według notatek Donoghue’a, Rosen oświadczył Trumpowi, że Departament Sprawiedliwości nie ma żadnej władzy, która pozwoliłaby odwrócić wynik wyborów. Według notatek Rosen stwierdził: Niech Pan zrozumie, że Departament nie może i nie przyłoży ręki do żadnych działań mających na celu zmianę wyniku wyborów. To nie działa w ten sposób.

W odpowiedzi na to Trump stwierdził: Nie oczekuję, żeby Pan to zrobił. Niech powie Pan jedynie, że wybory były sfałszowane, a resztę proszę zostawić mnie i Republikanom w Kongresie.  Jak czytamy w notatkach dalej, podczas rozmowy Rosen i Donoghue próbowali przekonać Trumpa, że jego oskarżenia o oszustwa wyborcze nie mają związku z prawdą.

Panie prezydencie, przeprowadziliśmy dziesiątki śledztw, setki przesłuchań i nie znaleźliśmy dowodów na potwierdzenie któregokolwiek z ważniejszych zarzutów. Wiele z informacji, które Pan otrzymuje, nie jest prawdziwych. Trump jednak nie dał się przekonać. Mamy obowiązek poinformowania ludzi, że te wybory nie były legalne, że zostały sfałszowane - czytamy w dalszej części notatek.

Te odręczne notatki ukazują, że prezydent Trump pod koniec swojej kadencji w sposób bezpośredni próbował wpłynąć na działania wysoko postawionych funkcjonariuszy organów ścigania, w celu odwrócenia wyniku wolnych i uczciwych wyborów - podała w oświadczeniu Przewodnicząca Komisji ds. Nadzoru Carolyn Maloney.

Komisja rozpoczęła ustalanie terminów przesłuchań kluczowych świadków tak, by w pełni zbadać jak daleko w działaniach o charakterze korupcyjnym posunął się były prezydent. Obiecuję wykorzystać wszelkie środki, tak by zeznania wszystkich świadków zostały złożone bez zbędnej zwłoki.

Ujawnienie notatek nastąpiło kilka dni po tym, gdy Departament Sprawiedliwości zadecydował, że sześciu byłych urzędników Departamentu, działających za prezydentury Trumpa, w tym Rosen i Donoghue, może brać udział prowadzonym przez Kongres śledztwie.

 

Autor: 
Katherine Faulders tłum. Wiktor Groblewski
Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.
Polub Plportal.pl:

Reklama