Niemieckie urzędy w „archaicznym stanie”- takie jest zdanie ekspertów

Reklama

wt., 04/13/2021 - 13:35 -- MagdalenaL

Zdjęcie: myrfa / Pixabay

Niektórzy politycy twierdzą, że to pandemia koronawirusa narzuciła konieczność szybkiej digitalizacji. Przede wszystkim jednak pokazała, w jakich obszarach kraj nie nadąża. Zaniedbania obnażyła ekspertyza pod tytułem: „Digitalizacja w Niemczech- nauka płynąca z kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa” przeprowadzona przez Radę Gospodarczą Federalnego Ministerstwa Gospodarki. „Handelsblatt” cytuje za dokumentem: „Niemcy pozwalają sobie w administracji publicznej na struktury, procesy, sposoby myślenia, które częściowo są przestarzałe”. Dochodzi do „zawodzenia tej organizacji na różnych płaszczyznach”.

Według ekspertów pieniądze nie są tu problem. Większą przeszkodą okazuje się brak „ jasnego przyporządkowania kompetencji i odpowiedzialności”. I tak na przykład tylko ułamek z przyznanej kwoty z Pakietu Digitalnego Szkoła, trafił faktycznie do szkół.

Gremium ekspertów, które doradza ministrowi gospodarki Peterowi Altmaier, wnosi o podpisanie  wiążącej dla wszystkich stron umowy państwowej między wszystkimi krajami związkowymi z jasnymi wytycznymi, aby uprościć procesy administracyjne.

Eksperci odrzucają także argument, że Niemcy w czasie pandemii zaczęli wiele projektów digitalizacyjnych. Handelsblatt powołując się na słowa przewodniczącego Rady Gospodarczej, ekonoma Klausa Schmidta, przytacza, że wiele z nich, tak szybko wprowadzanych w czasie koronawirusa,  mogłoby zacząć się już dużo wcześniej. A w szkolnictwie i opiece zdrowotnej postępu nie zauważono praktycznie wcale.

Eksperci ostrzegają także do powrotu porządku sprzed pandemii. „Decyzje, które zapadły w czasie kryzysu często na jakiś określony czas, aby uprościć procesy, powinny zostać sprawdzone w nadchodzących miesiącach przez kierownictwo administracji i urzędów państwowych”- powiedział współautor analizy Dietmar Harhoff, dyrektor monachijskiego Instytutu Maxa Plancka Innowacji i Konkurencji. „Nie może być powrotu do utartej biurokracji i przestarzałych wytycznych”. Zasadniczo potrzeba jest jasnego przekazu, który zobrazuje konieczność przeprowadzenia transformacji digitalnej w ministerstwach, szkołach i sądach.

 

Autor: 
tłum. Marta Rzany
Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.
Polub Plportal.pl:

Reklama