Niemcy zwrócą brązy z Beninu zrabowane w czasach kolonialnych

Reklama

sob., 05/01/2021 - 17:39 -- MagdalenaL

BERLIN - Niemcy zwracają setki artefaktów znanych jako brązy z Beninu, które w większości zostały zrabowane z Afryki Zachodniej przez brytyjską ekspedycję kolonialną a następnie sprzedane do kolekcji na całym świecie, w tym do niemieckich muzeów, jak poinformowały władze w piątek.

Minister spraw zagranicznych, Heiko Maas, z zadowoleniem przyjął porozumienie osiągnięte z muzeami i władzami Nigerii dotyczące pracy nad planem restytucji znacznej liczby artefaktów, nazywając je "punktem zwrotnym w radzeniu sobie z naszą kolonialną historią".

Minister kultury Niemiec, Monika Gruetters, powiedziała, że brązy z Beninu są kluczowym sprawdzianem dla sposobu, w jaki kraj radzi sobie ze swoją kolonialną przeszłością.

"Konfrontujemy się z naszą historyczną i moralną odpowiedzialnością" - powiedziała.

Gruetters powiedziała, że cel to przyczynić się do "zrozumienia i pojednania" z potomkami tych, których skarby kultury zostały skradzione w czasach kolonialnych. Pierwsze zwroty planowane są na przyszły rok, powiedziała.

Pewien historyk z zadowoleniem przyjął te plany, ale powiedział, że nie idą one wystarczająco daleko.

"Niestety, nie ma ani precyzyjnego planu czasowego, ani bezwarunkowego zobowiązania do restytucji wszystkich zrabowanych artefaktów", powiedział Juergen Zimmerer, profesor historii globalnej na Uniwersytecie w Hamburgu.

Zauważył on również, że nie jest jeszcze jasne, ile przedmiotów zostanie zwróconych, ani czy zostaną docenione wysiłki grup społecznych, które wzywały do zwrotu.

Brytyjska ekspedycja kolonialna w 1897 roku zrabowała z pałacu królewskiego Królestwa Beninu ogromną ilość skarbów, w tym liczne płaskorzeźby i rzeźby.

Setki artefaktów trafiły do Muzeum Brytyjskiego, ale również setki zostały sprzedane do innych kolekcji, takich jak Muzeum Etnologiczne w Berlinie, które posiada jedną z największych na świecie kolekcji historycznych przedmiotów z Królestwa Beninu, szacowaną na około 530 obiektów, w tym 440 brązów.

Muzeum Brytyjskie obecnie nie planuje zwrotu części swojej kolekcji.

"Dewastacja i grabież dokonana na mieście Benin podczas brytyjskiej ekspedycji wojskowej w 1897 roku jest w pełni uznana" - napisało Muzeum Brytyjskie w oświadczeniu, dodając, że okoliczności wokół nabycia obiektów z Beninu są wyjaśnione w panelach galerii i na jej stronie internetowej.

"Wierzymy, że siła kolekcji Muzeum Brytyjskiego tkwi w jej szerokości i głębokości, pozwalając milionom odwiedzających zrozumieć kultury świata i to, w jaki sposób łączą się one w czasie - czy to poprzez handel, migrację, podbój czy pokojową wymianę" - napisano.

Ale Zimmerer, który przeprowadził szeroko zakrojone badania historyczne nad brązami z Beninu, powiedział, że decyzja Niemiec prawdopodobnie wpłynie na szerszą debatę na temat tego, jak instytucje w byłych krajach kolonialnych powinny obchodzić się z takimi artefaktami.

"Presja będzie rosła, ponieważ brytyjskie stanowisko, w którym po prostu nie zajmowano się kwestią restytucji, nie jest już trwałe" - powiedział.

-----

Jill Lawless w Londynie przyczyniła się do powstania relacji.

Autor: 
Frank Jordans / Tłumaczenie: Magdalena Nowicka
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama