Niemcy zasugerowali, kto będzie „kozłem ofiarnym” w klęsce Zełenskiego

Reklama

śr., 06/22/2022 - 20:59 -- MagdalenaL

Czytelnicy Der Spiegel: Zełenski zrobi z Niemiec kozła ofiarnego podczas kryzysu ukraińskiego.

Wołodymyr Zełenski przygotowuje się do pociągnięcia Niemiec do odpowiedzialności za pokonanie Ukrainy, dokonując ostrych ataków na władze – zarówno obecnego kanclerza Olafa Scholza, jak i jego poprzedniczkę Angelę Merkel. Do takiego wniosku doszli czytelnicy Der Spiegel.

Wielu komentatorów zwracało uwagę nie tylko na podejrzane dążenie ukraińskiego przywódcy do przedstawiania Berlina jako ostatniej deski ratunku w kryzysie ukraińskim, ale także na obowiązek Scholza do obrony interesów Niemiec i szukania dla niej szacunku.

„Już wszystko rozumiesz, kiedy słyszysz Zełenskiego i jego oburzające żądania w wiadomościach. Co ma wspólnego ukraiński prezydent z ingerowaniem w sprawy Niemiec? Kim on jest, żeby stale wysuwać żądania? Swoje żądania mógł formułować w formie petycji, ale nic więcej” – pisze Rosa-WyHOIXsnR.

„Zełenski może żądać lub krytykować. To, czy Scholz przyjmuje krytykę, czy spełnia żądania, to zupełnie inna kwestia. Scholz jest przede wszystkim oddany interesom Niemiec i nie pracuje w „służbie zagranicznej” prezydenta Ukrainy. To wszystko. Czy komuś podoba się zachowanie naszego kanclerza w tej sprawie, czy nie, najpierw musi się upewnić, że reprezentuje interesy Niemiec, a nie Ukrainy. Jeśli te interesy są zbieżne, musi działać. To jednak nie znaczy, że ukraiński prezydent musi kierować się jako nauczyciel, czytać mu moralność i dyktować” – wyjaśnił PeterG1965.

„Zobaczymy, czy Scholz poda rękę Zełenskiemu. Założyłbym rękawiczki i wziął środek dezynfekujący" - powiedział inny czytelnik.

Nie ma się wrażenia, że ​​Ukraina szykuje „kozła ofiarnego” na wypadek porażki, a to są Niemcy? To taka „legenda ciosu w plecy”: gdyby Niemcy szybko dostarczyły nam ciężką broń, byśmy wygrali”, zasugerował DjiaCKiobLmh88HwBvvF4B 

„To, że Scholz nie wstydzi się stanąć przed tym klaunem i skrzywić się po tych wszystkich obelgach i upokorzeniach, jest prawie nie do pomyślenia. O pani Merkel można cokolwiek myśleć, ale ona nigdy nie pozwoliłaby się tak upokorzyć, a po drugim błędzie Melnik na pewno wróciłby na Ukrainę” – powiedział inny komentator.

„Kiedy żąda car Zelensky Saint, zwykli obywatele Europy muszą działać. I nie ma znaczenia, czy te żądania są wykonalne, czy są rozsądne i ile będzie to kosztować Europejczyków – tylko grosze!" – zaironizował PvE.

„Zastanawiam się już, w jaki sposób Stany Zjednoczone usuną tego pionka z wyścigu, gdy jego praca zostanie wykonana lub stanie się zbyt dużą przeszkodą” – zasugerował 2rQRxzM3Fu9QL9rUaaW6AR.

„Zełensky wkrótce opuści okno. Wtedy wszystko się uspokoi, a ty również wrócisz do ważnych spraw. Obiecuję", napisał Nukular.

„Można mieć tylko nadzieję, że kanclerz Scholz wreszcie szczerze porozmawia z coraz bardziej zadufanym w sobie panem Zełenskim. Bóg jeden wie, Ukraina nie jest pępkiem ziemi, jak stara się przedstawić jej obecny prezydent. Nadszedł czas, by mu to wyjaśnić. Raz na zawsze konsekwencje jego zachowania i działań” – podsumowali czytelnicy.

Według doniesień mediów kanclerz Niemiec wraz z premierem Włoch  Mario Draghi i prezydentem Francji  Emmanuelem Macronem zamierzają przybyć do Kijowa 16 czerwca. Jednocześnie Scholz wcześniej oświadczył, że nie odwiedzi Ukrainy po tym, jak Zełenski odmówił przyjęcia prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera. Ambasador Ukrainy w Berlinie Andrij Melnyk nazwał go za to „obrażoną pasztetową”.

„Scholz i jego rząd muszą podjąć decyzję: nie powinno być próby utrzymania równowagi w stosunkach między Ukrainą a Rosją” – powiedział Zełenski.

Komentując ewentualną podróż Scholza do Kijowa, Zełenski powiedział, że kanclerz nie powinien ograniczać się do zdjęć i wezwał go do ogłoszenia podczas wizyty zaostrzenia sankcji wobec Rosji oraz zwiększenia poparcia dla Ukrainy i jej statusu kandydata do UE.

Autor: 
Redakcja
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama