Nielegalnie ubezpłodnione Czeszki otrzymają odszkodowanie

Reklama

czw., 08/05/2021 - 08:42 -- MagdalenaL

Dziesięć kobiet romskich, a w tym Elena Gorolová, która znajduje się po prawej stronie i która została ubezpłodniona w wieku 21 lat, protestowały w zeszłym roku na terenie szpitala w Ostrawie przeciwko nielegalnej praktyce ubezpłodniania kobiet. Ich batalia o uzyskanie odszkodowań trwała 20 lat. Zdjęcie: Vladimir

Zgodnie z podpisaną w tym tygodniu przez prezydenta Miloša Zemana ustawą kobiety ubezpłodnione bez ich zgody mają otrzymać rekompensatę na terenie Republiki Czeskiej.

Kobiety, wśród których większość była Romkami, otrzymają od rządu, jako rekompensatę 300 000 koron czeskich (a więc równowartość 10 000 funtów brytyjskich).

Działaczka na rzecz praw człowieka imieniem Gwendolyn Albert będącą jedną z osób prowadzących kampanię na rzecz zmiany, powiedziała, że:

– Oznacza to, że wykroczenie popełnione przeciwko wszystkim kobietom, które zostały ubezpłodnione bez ich świadomej zgody jest niekwestionowane i może zostać zrekompensowane.

Pracownicy socjalni stosowali zachęty i groźby, aby zmusić kobiety do poddania się temu zabiegowi od 1966 do 2012 roku. Nikt nie wie, ile kobiet zostało poszkodowanych, ale działacze uważają, że ofiar było kilkaset.

 

Program motywacyjny zakończył się wraz z upadkiem reżimu komunistycznego w 1989 roku, ale rodzące kobiety nadal były wprowadzane w błąd do nieświadomego podpisywania przed porodem cesarskim formularzy zgody – a w niektórych przypadkach nie powiedziano im nawet, że zostały ubezpłodnione po porodzie. Inni zostali wprowadzeni w błąd, wierząc, że był to „zabieg ratujący życie”. Dopiero w 2012 roku czeskie prawo zostało zmienione i od tamtego momentu wymagany jest okres na odstąpienie od wniosku pacjenta o dokonanie i przeprowadzenie ubezpłodnienia.

 

Pierwszy w historii obrońca praw obywatelskich Republiki Czeskiej, którym jest rzecznik praw obywatelskich, zebrał ponad 80 zeznań dotyczących nieważnej zgody na ubezpłodnienie. W 2005 roku opublikowano oświadczenie końcowe Rzecznika Praw Obywatelskich w którym oceniając odpowiedź ministerstwa zdrowia względem zebranych zeznań, zalecił przyznanie odszkodowania poszkodowanym kobietom.

 

Czeskie ministerstwo zdrowia będzie zarządzać roszczeniami odszkodowawczymi, choć nie ogłosiło jeszcze dnia rozpoczęcia tego procesu. Ofiary, które mogą wykazać, że otrzymywały świadczenia w okresie przed 1990 rokiem za poddanie się procedurze, będą mogły otrzymać odszkodowanie z tego tytułu. Osoby poddane ubezpłodnieniu po 1990 roku zostaną poproszone o opisanie tego, co się z nimi stało i o jak najlepsze poparcie ich roszczeń.

Dla Eleny Gorolovej, czyli 51-letniej pracowniczki socjalnej z Ostrawy, która została ubezpłodniona w wieku 21 lat, ten ruch jest zwycięstwem historycznym.

– Walczyłyśmy długo i ciężko, aby wygrać tę bitwę, niektóre kobiety są już stare, a inne odeszły. Cieszę się, że ujrzą światło sprawiedliwości – powiedziała Guardianowi.

 

Barbora Cernusakova z Amnesty International powiedziała, że ​​odszkodowanie było kluczowym krokiem w kierunku zapewnienia prawa do naprawy krzyd osób poszkodowanych.

 

– Mamy nadzieję, że przyjęcie ustawy o odszkodowaniach będzie sygnałem dla innych krajów regionu, a w szczególności dla Słowacji, która jeszcze nie przyjęła podobnego mechanizmu kompensacyjnego – powiedziała Cernusakova.

 

Ostrzegła, że ​​odszkodowanie nie powinno zakończyć dyskusji na temat rasizmu wobec Romów w Czechach, zauważając, że dzieci romskie spotykają się z dyskryminacją w edukacji i są często umieszczane w szkołach specjalnych o bardziej ograniczonym programie nauczania. Powiedziała, że ​​Romowie spotykają się również z dyskryminacją w zatrudnieniu i mieszkalnictwie.

 

– Zajęcie się tymi formami łamania praw człowieka wymagałoby silnego zaangażowania na poziomie rządu centralnego i władz lokalnych oraz uznania, że ​​Romowie są równymi obywatelami, których prawa muszą być chronione – powiedziała Cernusakova.

Autor: 
tłum. Anna Zawadzka
Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'down'.
Polub Plportal.pl:

Reklama