Nie powtarzać błędów. Zełenski wezwał Ukraińców do „uczenia się” na rewolucjach

Reklama

sob., 11/21/2020 - 22:12 -- MagdalenaL

Ukraińcy muszą wyciągnąć wnioski z poprzednich rewolucji, aby nie powtarzać błędów w przyszłości - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski podczas internetowego spotkania z przedstawicielami elity intelektualnej i aktywistami - poinformował serwis RIA Novosti.

Słowa ukraińskiego przywódcy padły w sobotę, kiedy Ukraina po raz siódmy obchodziła Dzień Godności i Wolności. Tego dnia 2013 roku w Kijowie rozpoczęły się protesty, które doprowadziły do rozlewu krwi i zmiany władzy.

Na spotkaniu Prezydent wyraził opinię, że doświadczenie rewolucji pokazało, jak Ukraińcy potrafią „zjednoczyć się przeciwko”.

„Przeciw niesprawiedliwości, kłamstwu, przeciwko konkretnemu władcy, jednym słowem - przeciwko czemuś lub przeciwko komuś. A kiedy to znika, podświadomie pojawia się spokój. Zapominamy, że to tylko pośrednie zwycięstwo, które nie oznacza jeszcze naprawdę nadejścia zmian " - zaznaczył prezydent, dodając, że korzystają z tego głównie politycy i to prowadzi do nowych rewolucji.

Jednak zdaniem Zełenskiego, mimo wszystkich „Majdanów”, pozostają nieuniknione pytania.

"Chodzi o to, jak zmobilizować społeczeństwo nie "przeciw", ale "za". Czy jesteśmy w stanie zaakceptować opinię większości, jeśli jest ona sprzeczna z naszymi własnymi poglądami? Gdzie jest granica między wolnością, a anarchią? Jak chronić obywateli przed propagandą bez naruszania wolności słowa? Jak zapewnić praworządność, gdy dla części społeczeństwa winę lub niewinność człowieka determinuje nie sąd, ale media społecznościowe?"- cytuje słowa Zełenskiego służba prasowa jego biura.

Wcześniej Radio Sputnik informowało, że Zełenski pozdrowił Ukrainę ze szpitala.

Autor: 
Tłum. Paulina Zbieć
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama