Naukowcy ostrzegają: W ciągu 10 lat temperatura w Wielkiej Brytanii może osiągać 40°C

Reklama

wt., 07/27/2021 - 12:48 -- MagdalenaL

Naukowcy ostrzegają, że Brytyjczycy mogą się pocić w ponad 40 stopniowych upałach, już w przeciągu najbliższych 10 lat.

W ostatnim tygodniu, Wielka Brytania doświadczyła ogromnej fali upałów, a temperatury w niektórych częściach kraju wzrosły powyżej 30°C. Wentylatory stacjonarne pracują 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, aby zapewnić ludziom chłód.

W ten weekend nieco się ochłodziło, ale Met Office już ostrzega przed „cieplejszymi i suchszymi dniami, które prawdopodobnie powrócą” na początku sierpnia.

Jak można się spodziewać, wyższe temperatury w ciągu następnej dekady będą spowodowane zmianami klimatycznymi i rosnącą emisją dwutlenku węgla na całym świecie, wraz z topnieniem czap lodowych i podnoszeniem się poziomu mórz.

Według badaczki zagrożeń fal upałów z University of Reading, Chloe Brimicombe, do końca wieku, w Wielkiej Brytanii mogą być 40 stopniowe upały, co trzy i pół roku. Jest to jednak najgorszy scenariusz, a bardziej prawdopodobnym wynikiem jest osiągnięcie tego poziomu ciepła raz na 15 lat.

Większość naszej sieci kolejowej nie byłaby w stanie pracować w takich temperaturach. Zobaczylibyśmy zwiększoną presję na zasoby wodne, wydajność byłaby zmniejszona, co mogłoby wpłynąć na nasz inwentarz i nasze uprawy – kobieta powiedziała The Sun.

Według Boba Warda, dyrektora ds. polityki Grantham Research Institute on Climate Change w London School of Economics, fala upałów z zeszłego tygodnia mogła spowodować 1000 zgonów. To klęska żywiołowa, ale nie patrzymy na to w ten sposób. Nie jesteśmy do tego przygotowani w tym kraju – powiedział.

Inne cieplejsze kraje nie widzą takiej samej śmiertelności jak my. Ale to będzie częstsze i musimy zacząć się przygotowywać. W 40°C nawet zdrowi ludzie nie przeżyją. Robotnicy budowlani, pracownicy rolni – każdy, kto pracuje na zewnątrz, jest zagrożony – dodał.

Autor: 
Tłum. Wiktoria Gwizdała
Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'down'.
Polub Plportal.pl:

Reklama