Nauczyciele pozwali firmę za narażenie na działanie chemikaliów i wygrali 185 milionów dolarów

Reklama

pt., 07/30/2021 - 12:41 -- MagdalenaL

Zdjęcie:

Tytuł w oryginale: "Trzech amerykańskich nauczycieli, którzy pozwali firmę Monsanto za narażenie na działanie substancji chemicznych otrzymało 185 milionów dolarów wynagrodzenia"

Nauczyciele, którzy pracowali w Monroe w stanie Waszyngton, powiedzieli, że doznali urazu mózgu w wyniku kontaktu ze związkiem chemicznym PCB znajdującym się w świetle fluorescencyjnym.

 

Trzech nauczycieli ze stanu Waszyngton, którzy pozwali zakład chemiczny Monsanto za narażenie na działanie substancji chemicznych otrzymało 185 milionów dolarów wynagrodzenia.

Firma prawnicza Friedman Rubin, która reprezentowała nauczycieli, powiedziała, że ława przysięgłych ogłosiła wyrok we wtorek w sądzie okręgowym w hrabstwie King. Nauczyciele, którzy pracowali w centrum edukacyjnym Sky Valley w Monroe w Waszyngtonie stwierdzili, że doznali urazu mózgu na skutek kontaktu z polichlorowanymi bifenylami, inaczej PCB, znajdującymi się w oświetleniu fluorescencyjnym w szkole.

„To duży krok w stronę pociągnięcia firmy Monsanto do odpowiedzialności” – powiedział w oświadczeniu adwokat nauczycieli, Rick Friedman.

Bayer, który kupił Monsanto w 2018 roku, powiedział, że firma nie zgadza się z werdyktem i może w przyszłości złożyć odwołanie.

„Niekwestionowane dowody w tej sprawie nie potwierdzają wniosków, że powodowie narażeni byli na działanie niebezpiecznych środków PCB w centrum edukacyjnym Sky Valley (SVEC) lub że jakiekolwiek inne narażenie na jakiś środek mogło spowodować ich rzekome obrażenia” – powiedziała w oświadczeniu rzecznik Bayera, Susan Skiles Lukes.

Firma stwierdziła, że stateczniki świetlne będące przedmiotem sporu, są przestarzałe. „To historyczne produkty, których firma nie produkuje już od ponad 40 lat” – powiedziała Lukes.

Był to pierwszy z 22 procesów z udziałem nauczycieli, rodziców i uczniów, którzy mieli do czynienia z centrum edukacyjnym Sky Valley.

Dochodzenie Associated Press z 2019 roku wykazało, że miliony świateł fluorescencyjnych zawierających PCB prawdopodobnie nadal jest używanych w szkołach i centrach opieki w całych Stanach Zjednoczonych cztery dekady po tym, jak chemikalia te zostały zakazane z powodu obaw, że mogą powodować raka lub inne choroby.

W wielu starszych budynkach są też uszczelnienia, płytki sufitowe, kleje do podłóg i farby wykonane ze związków chemicznych PCB, których poziom czasami jest wyższy niż dozwolony przez prawo.

PCB to mieszanina związków chemicznych produkowanych przez Monsanto Co, szeroko stosowanych jako płyny chłodzące i smary w sprzęcie elektrycznym, dopóki nie zostały one zakazane w 1979 roku.

 

 

Autor: 
tłum. Weronika Czuryszkiewicz
Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'down'.
Polub Plportal.pl:

Reklama