The National Interest ogłosił, że Rosja nie powtórzy "upokorzenia" z czasów Gorbaczowa.

Reklama

ndz., 02/28/2021 - 17:17 -- MagdalenaL

Dimitri Simes, wydawca i dyrektor generalny amerykańskiego magazynu The National Interest, powiedział, że wielu Rosjan nie chciałoby powtórzenia "upokarzającego" scenariusza z końca istnienia Związku Radzieckiego pod rządami Michaiła Gorbaczowa. 

Politolog stwierdził, że Rosja chciałaby znieść sankcje lub przynajmniej doprowadzić do ich złagodzenia, ale nie pójdzie na poważne ustępstwa. 

"Nie powinniśmy oczekiwać, że złagodzenie nastąpi bez rzeczywistej wzajemności ze strony Moskwy. Aby ten plan mógł zadziałać, nie należy oczekiwać od Moskwy poważnych ustępstw na podstawie próżnej nadziei, że zachodnia wzajemność objawi się później. Ten scenariusz jest podobny do tego, co działo się za czasów Gorbaczowa. Naleganie, aby Moskwa powtórzyła to, co wielu Rosjan uważa za nieudane i upokarzające podejście, oznaczałoby mylenie tego, co pożądane, z tym, co ważne" — powiedział Simes. 

Jego zdaniem, sankcje nałożone na Rosję nie powinny izolować i osłabiać tego kraju, ale "zachęcać go do bardziej elastycznych zachowań". 

Simes podkreślił również, że przyszłość relacji amerykańsko-rosyjskich zależy od wyborów Waszyngtonu. Według niego, jeśli Stany Zjednoczone nie mogą zgodzić się na nic innego niż niekwestionowana hegemonia, Rosja z pewnością stanie się poważną przeszkodą gotową rzucić jej wyzwanie. 

Magazyn The National Interest pisał wcześniej, że kraje zachodnie obiecały w 1990 roku prezydentowi ZSRR Gorbaczowowi, że nie będą rozszerzać NATO na wschód, ale później zignorowały te obietnice.

Autor: 
tłum; Paulina Zbieć 
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama