Najbardziej zakorkowane miasta we Francji

Reklama

czw., 02/27/2020 - 11:12 -- moderator3

We Francji liczba aut sięga 35 milionów, a Francuzi spędzają średnio 1 godzinę  28 minut  w korkach każdego tygodnia. Szacuje się, że w większych miastach  ruch samochodowy  generuje średnio  250 km korków każdego dnia. W Ile-de-France można utknąć w korkach na nawet  2 godziny 24 minuty.w Nic dziwnego, że Paryż znajduje się na szczycie rankingu najbardziej zatłoczonych miast we Francji: w stolicy trudno o sprawne poruszanie się i miejsce parkingowe. Szacuje się, że kierowca spędza nawet 6 dni w roku w korkach.

Marsylia i Bordeaux nie pozostają w tyle

Również na podium: Marsylia i Bordeaux, gdzie tracimy średnio 40 minut w codziennym ruchu. W godzinach szczytu każda podróż trwa o jedną trzecią dłużej. 4 miejsce przypada Nicei, która w tym roku opuszcza podium. Tutaj w korku spędzimy około 38 minut dziennie, następnie Grenoble (39 minut) i Lyon (37 minut). 25 miasto w rankingu to Tours i ze średnią 19 minut. Należy również pamiętać, że we wszystkich miastach największe godziny  szczytu  to 8 rano i 17-18 wieczorem.

Ruch uliczny, ale także zanieczyszczenia i stracone pieniądze

Korki kosztują Francję około 539 euro za sekundę, czyli ponad 17 miliardów euro  w ciągu roku.  Odpowiada to 1943 euro rocznie na każde gospodarstwo domowe, licząc zużycie paliwa i  utracony czas (mówimy tutaj o kosztach „bezpośrednich”), ale bierzemy pod uwagę także koszty „pośrednie” czyli wpływ na ceny towarów i usług sprzedawanych przez firmy. W Paryżu, najbardziej zakorkowanym mieście we Francji utknięcie w korku kosztuje 11,7 euro za godzinę .

 

 

Tłum. Ewa Kwaśniewicz

Autor: 
MACIF,  redakcja  Le Parisien
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama