Miasto Liverpool wykreślone z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO

Reklama

sob., 07/24/2021 - 21:48 -- MagdalenaL

(CNN) – Słynie z doków, zespołu The Beatles i dwóch światowej sławy drużyn piłkarskich – jednak teraz Liverpool przeżywa inny rodzaj rozgłosu.

 

Miasto portowe w północno-zachodniej Anglii – które zbudowało znaczną część swojej fortuny na niewolnictwie – zostało pozbawione swojego upragnionego statusu obiektu na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, po tym, jak globalna komisja uznała, że nowe inwestycje w mieście zbyt mocno odcisnęły piętno na jego historycznej tkance.

Decyzja została podjęta przez Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO, który obecnie obraduje w chińskim mieście Fuzhou. Wcześniej Liverpool był jednym z 53 obiektów  wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa  UNESCO w zagrożeniu – to rodzaj listy obserwacyjnej, która pozwala władzom na poszukiwanie globalnych rozwiązań w celu ochrony zagrożonego dziedzictwa. Liverpool został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2004 r., otrzymując status przyznawany także innym ważnym miejscom turystycznym, w tym Machu Picchu w Peru, egipskim piramidom w Gizie i greckiemu Akropolowi. Jednak od 2012 r., Liverpool znajdował się na liście obiektów zagrożonych. Organizacja UNESCO stwierdziła w oświadczeniu, że miasto zostało „usunięte” z listy „ze względu na nieodwracalną utratę atrybutów wyrażających wyjątkową i uniwersalną wartość miasta”, mówiąc, że  inwestycja Liverpool Waters (planowana od dziesięcioleci rewitalizacja słynnych doków miasta) jest „szkodliwa dla autentyczności i integralności tego miejsca”.

Propozycja zabudowy – obejmująca mieszkania, biura, sklepy i hotele w starych dokach – była czynnikiem, przez który Liverpool znalazł się na liście obiektów zagrożonych w 2012 r. Jednak miejscowi twierdzą, że był to również kluczowy projekt zapewniający lokalne miejsca pracy. Innym czynnikiem wymienionym przez UNESCO jako powód do skreślenia z listy był nowy stadion dla drużyny piłkarskiej Everton w  doku Bramley Moore.

Zauważywszy „ubolewanie” miasta nad tą decyzją, komitet napisał, że „Państwo-Strona nie zastosowała się do ponawianych żądań Komitetu”. Joanne Anderson, burmistrz Liverpoolu, powiedziała, że jest „ogromnie rozczarowana i zmartwiona” tą decyzją. Pani burmistrz twierdzi, że UNESCO nie dokonało pełnej oceny miasta w przeciągu „dekady”  oraz uważa, że decyzja jest „całkowicie błędna”. „Nasze obiekty światowego dziedzictwa nigdy nie były w lepszym stanie, dzięki setkom milionów funtów inwestycji w dziesiątki zabytkowych budynków i przestrzeń publiczną” – dodała pani Anderson. „Będziemy współpracować z rządem, aby zbadać, czy możemy się odwołać, ale cokolwiek się stanie, Liverpool zawsze będzie miastem światowego dziedzictwa. Posiadamy zachwycające nabrzeże oraz niesamowite  dziedzictwo architektoniczne, którego zazdroszczą nam inne miasta. Nasze zaangażowanie w utrzymanie i ulepszanie naszych budynków jest tak samo silne jak zawsze i pozostanie kluczową częścią dążenia do przyciągania turystów, wraz z rozrywką, sprzedażą detaliczną i wydarzeniami”. „Nie mogę pojąć, dlaczego UNESCO wolałoby, żeby dok Bramley Moore pozostał opuszczonym nieużytkiem, zamiast wnieść pozytywny wkład w przyszłość tego miasta i jego mieszkańców”. Steve Rotheram, burmistrz Liverpool City Region, również potępił to działanie, nazywając je „krokiem wstecz, który nie odzwierciedla rzeczywistości i tego, co się dzieje w społeczeństwie”. „Miejsca takie jak Liverpool nie powinny być stawiane przed zero-jedynkowym wyborem między utrzymaniem statusu dziedzictwa a regeneracją pozostawionych społeczności – i bogactwem miejsc pracy oraz możliwościami, które się z tym wiążą” – powiedział w oświadczeniu.

W poście na blogu Anderson dodała:

„Owszem, pojawiają się pewne nowe inwestycje, ale las drapaczy chmur, który jako pierwszy podniósł alarm, po prostu się nie urzeczywistnił”.

„UNESCO poprosiło o moratorium na rozwój w centrum miasta, jednak powiedziano im, że jest to sprzeczne z brytyjskim prawem dot. zagospodarowania przestrzennego. Jako że komisja UNESCO nie złożyła nam kompletnej wizyty od 2011 r., w ciągu ostatniej dekady nieustannie ją zapraszano do odwiedzenia naszego miasta, aby rozstrzygnąć ten impas”.

Organizacja UNESCO twierdzi, że ostatnia wizyta odbyła się w 2015 r., a Isabelle Anatole Gabrielle, szefowa biura Centrum Światowego Dziedzictwa Europy i Ameryki Północnej, również odwiedziła miejsce w 2017 r., by spotkać się z przedstawicielami rady miasta. Liverpool upiera się jednak, że żadna z tych wizyt nie była „kompletna”.

Liverpool jest trzecim miejscem skreślonym z listy Światowego Dziedzictwa UNESCO. Poprzednie przypadki dotyczyły Doliny Łaby w Dreźnie w Niemczech i  Sanktuarium Oryksa Arabskiego w Omanie. „Każde usunięcie z tej listy jest stratą dla społeczności międzynarodowej oraz dla międzynarodowych wartości i zobowiązań wynikających z Konwencji światowego dziedzictwa” – podaje organizacja UNESCO w oświadczeniu. Komitet będzie badał, czy światowe ikony, takie jak Wenecja i Wielka Rafa Koralowa, powinny zostać umieszczone na liście obiektów zagrożonych.

Autor: 
Julia Buckley / tłum. Magdalena Zbyrowska
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama