Mężczyzna z Kolorado skazany na 16 lat więzienia za napaść z nożem na tle rasowym w Ontario

Reklama

czw., 09/16/2021 - 16:34 -- MagdalenaL

Źródło: https://www.klcc.org/post/colorado-man-sentenced-16-years-hate-crime-cha...

Oryginalny tytuł: Mężczyzna z Kolorado skazany na 16 lat więzienia federalnego za napaść z nożem na tle rasowym w Ontario

W ubiegły czwartek Nolan Levi Strauss (27l.) z Kolorado został skazany na 16 lat więzienia federalnego za napaść i dźgnięcie nożem czarnoskórego mężczyzny z Ontario w restauracji fast-food pod koniec 2019 roku. Mężczyzna został również skazany na pięć lat zwolnienia nadzorowanego.

„Oskarżony został pociągnięty do odpowiedzialności za brutalny i umotywowany rasowo atak na czarnoskórego mężczyznę z powodu koloru jego skóry” - powiedziała asystentka prokuratora generalnego Kristen Clarke z Wydziału Praw Obywatelskich Departamentu Sprawiedliwości. „Ataki motywowane rasowo nie mogą mieć miejsca w naszym społeczeństwie, a Wydział Praw Obywatelskich będzie nadal egzekwował prawa federalne, które zabraniają przemocy motywowanej uprzedzeniami rasowymi”.

„Mamy nadzieję, że wydany dzisiaj kilkunastoletni wyrok przyniesie pewnego rodzaju spokój i ulgę dla mężczyzny brutalnie zaatakowanego przez Nolana Straussa”, powiedział p.o. Prokuratora Stanów Zjednoczonych Scott Erik Asphaug dla Dystryktu Oregon. „Wyrok powinien również stanowić jasny przekaz dla każdego, kto rozważa podobne akty przemocy: nienawiść i bigoteria nie będą tolerowane”.

„Wszyscy mieszkańcy Oregonu powinni móc żyć i pracować bez obaw, że ich kolor skóry narazi ich na przemoc” - powiedział agent specjalny Kieran L. Ramsey z biura terenowego FBI w Oregonie. „Oprócz fizycznych i emocjonalnych szkód wyrządzonych ofierze, taki rodzaj przemocy może zainfekować całą społeczność podziałami i zwątpieniem. To nie jest miejsce, w którym każdy z nas chciałby wychowywać dzieci i stoimy murem za całą społecznością mówiąc, że jest to nie do przyjęcia i nie pozwolimy na to.”

Według dokumentów sądowych i oświadczeń złożonych na rozprawie skazującej, rankiem 21 grudnia 2019 roku, Strauss był w Centrum Turystyki w Ontario, gdy zobaczył czarnoskórego mężczyznę wchodzącego do sąsiedniej restauracji Arby's. Strauss nie znał tego człowieka i nigdy wcześniej go nie widział, ale, jak oświadczyli prokuratorzy, zdecydował, że chce zabić mężczyznę z powodu jego koloru skóry. Czarnoskóry mężczyzna był w Arby's, aby dostarczyć dokumentację do oczekującego na rozpatrzenie podania o pracę. Siedział sam przy stoliku i czekał na spotkanie z kierownikiem restauracji, kiedy Strauss wszedł do budynku i podszedł do mężczyzny od tyłu.

Nagle, niesprowokowany niczym Strauss zadał mężczyźnie dwa ciosy w szyję, przecinając jego żyłę szyjną i powodując silny krwotok. Mężczyzna próbował walczyć, aby wyrwać nóż Straussowi, ponieważ był pewien, że umrze, jeśli zostanie ponownie dźgnięty.

Pracownik obsługi podbiegł do Straussa i kilkakrotnie kazał mu rzucić nóż. W końcu ofiara pchnięcia nożem uwolniła się z uścisku Straussa i pobiegła na drugą stronę restauracji, gdzie upadła na podłogę w ubraniu całym już przesiąkniętym krwią. Podczas gdy pracownicy próbowali udzielić pierwszej pomocy ofierze i jej zagrażającym życiu obrażeniom, jeden z pracowników obsługi użył paska, aby zabezpieczyć ręce Straussa za jego plecami unieruchamiając go i wezwał policję.

Podczas oczekiwania na pomoc pracownik zapytał Straussa, dlaczego zaatakował nożem tego niewinnego mężczyznę. Strauss odpowiedział: „Ponieważ jest czarny, a ja nie lubię czarnych ludzi”.

Strauss został aresztowany na miejscu zdarzenia. W rozmowach z policją, które odbyły się jeszcze tego samego dnia, Strauss wyjaśnił swoje pobudki i przekonanie na temat czarnoskórych ludzi, opisując ich jako manipulujących, pozbawionych moralności i „nie będących dobrymi ludźmi” Jak Strauss wyznał policji, kolor skóry ofiary był „jedynym problemem jaki do niego miał”.

W wyniku ataku Straussa, ofiara pchnięcia nożem doznała dwóch rozległych ran na szyi. Jego stan zdrowia został oceniony w Ontario, a następnie mężczyznę przetransportowano do szpitala w Boise w Idaho, na operację w trybie nagłym.

17 września 2020 r. federalna ława przysięgłych w Eugene wniosła akt oskarżenia, w którym zarzuciła Straussowi popełnienie przestępstwa z nienawiści polegającego na usiłowaniu zabójstwa. 17 czerwca 2021 roku Strauss przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu.

Śledztwo w tej sprawie zostało przeprowadzone przez FBI z pomocą Departamentu Policji Ontario, Policji Stanowej Oregonu oraz Prokuratury Okręgowej Hrabstwa Malheur. W rozprawie sądowej uczestniczyli prokurator Cameron A. Bell z Wydziału Praw Obywatelskich Departamentu Sprawiedliwości oraz asystent prokuratora Gavin W. Bruce z Dystryktu Oregon.

Autor: 
KTVZ news sources Osoba tłumacząca: Aleksandra Stawiarz
Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.
Polub Plportal.pl:

Reklama