Meksyk bliski zawarcia umowy na zakup karabinów automatycznych Sig Sauer z USA

Reklama

wt., 08/03/2021 - 19:08 -- MagdalenaL

Producent broni Sig Sauer Inc starał się o zgodę USA na sprzedaż automatycznych karabinów szturmowych o wartości mln dolarów służbom zbrojnym Meksyku w ramach umowy, która pomoże zmodernizować wojsko kraju, powiedziały o tym osoby zaznajomione ze sprawą.

Kongres USA został poinformowany w zeszłym tygodniu, że meksykańska marynarka wojenna i piechota morska są w kolejce do zakupu karabinów automatycznych Sig Sauer o wartości 5,5 mln dolarów.

Transakcja może być kontrowersyjna, ponieważ w przeszłości broń sprzedawana władzom meksykańskim trafiała w ręce przestępców. Przemoc w wojnie narkotykowej w Meksyku została w dużej mierze przeprowadzona przy użyciu broni ze Stanów Zjednoczonych, importowanej zarówno legalnie, jak i nielegalnie.

Sig Sauer i ambasada Meksyku w Waszyngtonie nie odpowiedzieli na prośby o komentarz.

Z siedzibą w New Hampshire, prywatna firma Sig Sauer Inc. jest największym członkiem L&O Holdings, światowej grupy producentów broni palnej, do której należą JP Sauer & Sohn i Blaser Gmbh w Niemczech.

Na mocy federalnego prawa i przepisów nie możemy potwierdzać statusu licencyjnego amerykańskich firm lub podmiotów i mówić o konkretnych szczegółach w indywidualnych przypadkach wydawania zezwoleń na eksport w handlu obronnym – powiedział rzecznik Departamentu Stanu.

Istnieją dwa główne sposoby, w jakie zagraniczne rządy kupują broń od firm amerykańskich: bezpośrednia sprzedaż komercyjna negocjowana między rządem a firmą; oraz sprzedaż zagraniczna sprzętu wojskowego, podczas której zagraniczny rząd zazwyczaj kontaktuje się z urzędnikiem Departamentu Obrony w ambasadzie USA w ich stolicy. Obie drogi wymagają zgody rządu USA.

Autor: 
Patricia Zengerle, Mike Stone tłum. Dominik Kaługa
Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'down'.
Polub Plportal.pl:

Reklama