Masakra na tle rasowym w Tulsie: 19 ciał ponownie pochowanych, protestujący domagają się dochodzenia

Reklama

ndz., 08/01/2021 - 00:08 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Po lewej potomkini masakry na tle rasowym w Tulsie Heather Nash, która krzyczy na Brendę Alford, czyli członkinię komisji nadzoru nad grobami i na antropolożkę sądową, dr Phoebe Stubblefield. (Mike Simons/AP)

Oryginalny tytuł: "Masakra na tle rasowym w Tulsie: 19 ciał ponownie pochowanych, protestujący domagają się dochodzenia karnego"

 

•         W jednych ze szczątków osoby, która doznała urazów ciała przed śmiercią, znaleziono kulę postrzałową

•         Antropolożka zwraca się do tłumu słowami: „Jeszcze nie skończyliśmy”.

 

Zwłoki 19 osób ekshumowanych z cmentarza w Oklahomie podczas poszukiwania ofiar masakry na tle rasowym w Tulsie, która miała miejsce w 1921 roku zostały pochowane podczas piątkowej, zamkniętej ceremonii, która miała miejsce pomimo sprzeciwu protestujących przed cmentarzem.

– Fakt, że to są członkowie naszej rodziny, a my jesteśmy za bramą zamiast być wpuszczonym do miejsca, w którym się znajdują jest naprawdę obrzydliwe i pozbawione szacunku – powiedziała KTUL-TV Celi Butler Davis, potomkini jednej z ofiar masakry.

Kiedy biały tłum zniszczył dobrze prosperującą dzielnicę znaną, jako Black Wall Street w Tusie zginęło aż 300 osób.

Inni protestujący przeciwko ponownemu pochówkowi piątku wezwali do wszczęcia śledztwa.

– Znalezione szczątki, czyli czaszka z dziurą po kuli, wskazuje na jakiś trop – powiedziała przedstawicielka stanu Regina Goodwin w KJRH-TV.

Antropolożka sądowa, Phoebe Stubblefield powiedziała, że w jednych ze szczątków osoby, która doznała urazów ciała, w tym głowy, została ​​znaleziona kula postrzałowa.

Stubblefield poinformowała, że żadne ze szczątków nie zostały potwierdzone, jako ofiary masakry, chociaż dowody kryminalistyczne oraz materiały DNA zostały zebrane.

– Jeszcze nie skończyliśmy, ani nie zatrzymaliśmy się – zwróciła się Stubblefield do tłumu, dodając, że raport publiczny na temat dokonanych odkryć prawdopodobnie pojawi się jesienią.

Zdjęcie: Przewodniczący komisji nadzoru publicznego ds. grobów imieniem J Kavin Ross, obserwuje ponowne chowanie szczątek w masowym grobie na cmentarzu Oaklawn w Tulsie. (Mike Simons/AP)

Niektórzy protestujący chcieli również odroczenia pochówku, ale rzeczniczka miasta poinformowała gazetę Tulsa World, że aby uzyskać zgodę na ekshumację szczątków, potrzebny jest plan pochówku.

– Wszystkie analizy kryminalistyczne znajdujące się na miejscu, jak i dokumentacja i pobierane próbki DNA ze szczątków są kompletne, jednak dopasowanie DNA do potencjalnych potomków może trwać latami – powiedziała Brooks.

– Prace mające na celu identyfikację potomków  i ustanowienie stałego miejsca pamięci będą kontynuowane w przyszłości – poinformowała Brooks.

Planowane są przeszukiwania dwóch kolejnych obszarów, a więc drugiego cmentarza oraz parku.

Autor: 
tłum. Anna Zawadzka
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama