Liz Cheney wydaje się gotowa oddać miejsce w Kongresie swojej wspieranej przez Trumpa rywalce

Reklama

pt., 08/19/2022 - 11:32 -- MagdalenaL

Zachwalana za obronę demokracji podczas przesłuchań komitetu 6 stycznia, Liz Cheney wydała się gotowa poddać we wtorek swoje miejsce w Kongresie swojej rywalce, wspieranej przez byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa.

Według sondaży Cheney pozostaje daleko w tyle za konserwatywną adwokatką Harriet Hageman – która powtarzała fałszywe oskarżenia Trumpa o sfałszowanie wyborów na szeroką skalę – w prawyborach Partii Republikańskiej, które zadecydują o losie jedynej członkini Izby Reprezentantów z Wyoming.

Zwycięstwo Hageman byłoby kontynuacją ostatniej serii sukcesów kandydatów popieranych przez Trumpa w prawyborach kongresowych i zadałoby cios pozostałościom instytucji Partii Republikanów.

Cheney jest wiceprzewodniczącą grupy w Izbie, która bada zabójczy atak na Kapitol Stanów Zjednoczonych z 6 stycznia 2021 roku. Użyła pokazywanych w telewizji przesłuchań komitetu, aby obnażyć Trumpa oraz lojalnych mu członków jej własnej partii, a także jego „wielkie kłamstwo”, według którego wyborczy krętacze doprowadzili do jego porażki przeciwko Bidenowi w 2020 roku.

Służąca przez trzy kadencje członkini kongresu zrobiła z walki egzystencjalnej o demokrację w Ameryce główną część swojej kampanii o reelekcję w Wyoming.

W końcowej wiadomości wideo powiedziała: „Ameryka nie pozostanie wolna, jeśli porzucimy prawdę. Kłamstwo, jakoby wybory prezydenckie w 2020 roku zostały sfałszowane, jest podstępem. Żeruje na tych, którzy kochają to państwo. Stanowi drzwi, które Donald Trump otworzył, by manipulować Amerykanami, by porzucili swoje wartości, by poświęcili swoją wolność, by usprawiedliwić przemoc, by zignorować wyroki naszych sądów i praworządność”.

Mimo to reputacja Cheney jako niezłomnej liderki ruchu oporu przeciwko Trumpowi zraziło do niej wielu republikanów w Wyoming. Wielu z nich zarzuca jej stawianie swych własnych politycznych ambicji nad wyborcami ze swojego stanu.

Przegrywała z Hageman 30% do 52% w sondażu badającym prawdopodobną ilość głosów w prawyborach między 7 a 11 lipca, opublikowanym przez Casper Star-Tribune w Wyoming. Ankieta opublikowana ostatniego tygodnia przez University of Wyoming oszacowało przewagę Hageman na 29 punktów procentowych.

Zwolennicy Chaney, 56-letniej córki byłego wiceprezydenta Dicka Cheney wierzą, że wciąż jest szansa na wygraną, jeśli wystarczająco wielu demokratów i osób niezależnych przekona się do niej i odda na nią głos, co jest dozwolone w stanowym systemie prawyborczym.

Mimo to strateg polityczny Terry Sullivan, który zarządzał kampanią prezydencką republikańskiego senatora Marco Rubio w 2016 roku, uznaje wtorkową porażkę Cheney za „miniony wniosek”, lecz dostrzega jej starania za część większej bitwy.

Powiedział agencji Reuters, że „Liz Cheney nie walczy o reelekcję – walczy o kierunek, w którym idzie Partia Republikańska”. Wziął pod uwagę, że niektórzy obserwujący dyskutowali, czy Cheney powinna rozpocząć kampanię prezydencką w 2024 roku. „Jest to bardziej początek, a nie koniec”.

Według portalu FiveThirtyEight Cheney popierała program Trumpa w 93%. Pozbawiono ją jednak roli trzeciego najbardziej wpływowego republikana w Izbie za głosowanie za impeachmentem byłego prezydenta pod zarzutem nawoływania do ataku na Kapitol z 6 stycznia.

Była pośród 10 Republikanów w Izbie, którzy tak postąpili i skupili na sobie gniew byłego prezydenta, który poprzysiągł przeciw nim zemstę. Trzech innych przegrało już prawybory – czterech zaś zdecydowało się w ogóle nie startować. Dwóch innych z kolei wygrało prawybory.

Los kolejnego adwersarza Trumpa, Senator Lisy Murkowskiej ze stanu Alaska był we wtorek mniej jasny, gdyż niepartyjny format prawyborów w owym stanie pozwala czterem kandydatom o najwyższej ilości głosów na przejście do wyborów ogólnych 8 listopada. Może to doprowadzić do rewanżu między dotychczasową senator a popieraną przez Trumpa Kelly Tshibaką.

Wyborcy w Alasce zadecydują też, czy wybrać Sarah Palin, byłą gubernator i nominowaną na wiceprezydenta w 2008 roku, którą Trump rekomendował na jedyne miejsce stanu w Izbie Reprezentantów.

Palin zajęła pierwsze miejsce pośród 48 zakwalifikowanych kandydatów, co pozwala jej startować w specjalnych wyborach i przejąć miejsce kongresmena Dona Younga, który zmarł w marcu w wieku 88 lat, po spędzeniu 49 lat jako jedyny członek Izby ze stanu Alaska.

Palin pojawiła się dwa razy na wtorkowych kartach wyborczych: raz na specjalnych wyborach kończących kadencje Younga i drugi raz walcząc o dwuletnią kadencję w Izbie, poczynając od stycznia.

Większość wspartych w tym sezonie wyborczym przez Trumpa kandydatów zatriumfowało, co jego zwolennicy nazywają oznaką jego ciągłej władzy nad partią, z której być może ponownie wystartuje w wyborach prezydenckich w 2024 roku.

Autor: 
David Smith / Tłum. Kamil Andrzejczak
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama