Lira w swobodnym spadku: turecki bank centralny ponownie obniża główną stopę procentową

Reklama

śr., 12/01/2021 - 19:46 -- MagdalenaL

Zdjęcie poglądowe: kantor wymiany walut w Turcji. Waluta turecka jest stale na niskim poziomie. (źródło: imago images)

 

Mimo wysokiej inflacji, turecki bank centralny ponownie obniżył główną stopę procentową. W ten sposób zostało spełnione żądanie prezydenta - Recepa Tayyipa Erdoğana. Bank centralny w Ankarze ogłosił w czwartek, że obniży ją z 16% do 15%. Powinno to ponownie wywrzeć znaczną presję na lirę, która ostatnio osiągnęła rekordowo niskie poziomy wobec dolara i euro.

 

Kurs tureckiej liry w stosunku do dolara spada

Krótko po decyzji w sprawie stóp procentowych, za jednego dolara żądano 10,8 liry. Od początku roku ta waluta straciła około 30% swojej wartości. Analityk, Timothy Ash z Bluebay Asset Management, nazwał decyzję Fed „śmieszną”. To „naprawdę niebezpieczne dla liry i dla Turcji”.
 

 

Jeśli nie pasujesz, musisz odejść

Po spadku wartości stopa procentowa jest teraz jeszcze niższa od oficjalnej stopy inflacji, która wynosi nieco poniżej 20%. Erdoğan jest zdeklarowanym przeciwnikiem wysokich stóp procentowych i - wbrew ogólnej opinii - uważa, że powodują one inflację, a nie ją zwalczają.

Dopiero w środę mówił on o „pladze stóp procentowych” i wyraźnie dał do zrozumienia, że jest przychylny ich niskim poziomom. Krytycy postrzegali to jako próbę dalszego wywierania presji na bank centralny, pomimo tego, że Erdoğan podkreślał, że ten jest niezależny.

Erdoğan niedawno zwolnił trzech bankierów z banków centralnych, z którymi nie zgadzał się w polityce finansowej. Obecny szef banku centralnego - Sahap Kavcioglu - sprawuje urząd od marca. Jego poprzednik - Naci Agbal - został zdymisjonowany za podniesienie stóp procentowych.

Autor: 
t-online.de / tłumaczenie: Maja Knychalska
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama