Krytyka wobec pomysłu wprowadzenia zakazu formowania organizacji rasistowskich w Szwecji

Reklama

śr., 12/02/2020 - 18:39 -- MagdalenaL

Szwedzki rząd zwołał komitet, który ma za zadanie zbadać czy konieczne jest wprowadzenie zakazu, w wyniku którego istnienie organizacji rasistowskich w Szwecji byłoby nielegalne. Pomysł ten krytykuje Nils Funcke, ekspert do spraw wolności wypowiedzi.

Niemcy, Finlandia oraz Hiszpania są jednymi z wielu krajów na świecie, które wprowadziły zakaz formowania organizacji rasistowskich. Zgodnie z artykułem 4b Konwencji Organizacji Narodów Zjednoczonych dyskryminacja na tle rasowym jest typem organizacji zabronionych. Pomimo to słyszymy głosy sprzeciwiające się wprowadzeniu takiego zakazu w Szwecji.

- Wprowadzenie powyższego zakazu ogranicza podstawowe prawa wolności. Mowa tutaj o prawie do prowadzenia demonstracji, prawie wolności zgromadzeń, wolności wypowiedzi oraz wolności zrzeszania się. Nie istnieje żaden powód, aby wprowadzać zakaz istnienia takich organizacji. Duża część działań, które były przeprowadzane przez ruch białej siły dzisiaj jest już karalna, mówi specjalista do spraw wolności wypowiedzi, Nils Funcke.

Funcke twierdzi również, że wprowadzenie takiego zakazu nie przyniosłoby żadnych efektów.
- Przed zdecydowaniem się na wykonanie tak dużego kroku trzeba mieć pewność, że będzie on efektywny.

Nils Funcke silnie kwestionuje również twierdzenie, że wprowadzenie wyżej wymienionego zakazu przyczyniłoby się do zmiejszenia częstotliwości występowania ruchów rasistowskich w Szwecji.
- Musimy przyjąć do wiadomości, że istnieją osoby cechujące się nagannymi poglądami. Takie osoby również potrzebują w jakiś sposób organizować się i wymieniać wartościami z osobami o podobnych poglądach. Niestety, nie pozbędziemy się ksenofobii poprzez zakazanie formowania organizacji rasistowskich.

Autor: 
Siri Lallerstedt, Tłum. Marzena Mamuszka
Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.
Polub Plportal.pl:

Reklama