Kryptowaluty i ich związek z gospodarką światową

Reklama

śr., 03/03/2021 - 18:44 -- MagdalenaL

Kryptowaluty mają coraz większe znaczenie w systemie finansowym, ponieważ są związane z gospodarką światową. Ale czym one są, jakie są ich zalety i wady? 

Kryptowaluty to waluty cyfrowe używane do wymiany towarów lub usług. Powstały w wyniku kryzysu finansowego z 2008 roku na potrzeby transakcji internetowych. Jednak obecnie nie tylko firmy elektroniczne zaakceptowały kryptowaluty jako formy płatności, ale niektóre firmy, takie jak między innymi Starbucks, Burger King Germany, Reeds Jewelers, Virgin Galactic, również wykorzystują je dla swoich korzyści.Te waluty cyfrowe mają wpływ na światową gospodarkę, dlatego niniejszy dokument bada relacje między obiema koncepcjami, podając przykłady, w których kryptowaluty stanowiły alternatywę dla gospodarki.  

Podobnie, ich największy słaby punkt - zmienność, jest analizowany po to, aby uzyskać szerszy obraz tego, co reprezentują kryptowaluty. 

Jak działają kryptowaluty? 

Kryptowaluty są skutecznym i bezpiecznym sposobem przeprowadzania operacji, gdyż opierają się na zasadach kryptografii, które poprzez łańcuch bloków pozwalają na prowadzenie wieczystego zapisu przeprowadzanych transakcji.Ten łańcuch bloków jest rejestrem publicznym, w którym znajdują się wszystkie operacje tych cyfrowych walut. Jednak chociaż ten rejestr umożliwia każdemu użytkownikowi śledzenie wszystkich transakcji dokonywanych przez wszystkie komputery w sieci, informacje o zaangażowanych w nią ludziach są chronione.Podobnie bezpieczeństwo tych walut wynika nie tylko z szyfrowania, ale także z weryfikacji, ponieważ pozostali użytkownicy potwierdzają, że transakcja może zostać przeprowadzona poprawnie. 

Zalety kryptowalut 

Kryptowaluty były postrzegane jako możliwa alternatywa dla obecnego systemu monetarnego, głównie ze względu na fakt, że ich technologia i liczne zalety zostały uznane za decydujący czynnik wpływający na zmianę sposobu przeprowadzania transakcji na całym świecie.Jedną z głównych zalet kryptowalut jest to, że nie wymagają one administratora, to znaczy nie są zależne od rządów, banków ani żadnej instytucji.Dlaczego dla gospodarki ważne jest, aby była zdecentralizowana? Po pierwsze dlatego, że pozwala uniezależnić się od recesji i kryzysów gospodarczych, uzyskując w ten sposób najwyższą jak dotąd cenę rynkową. Łącznie uzależnienie od banków i rządów jest kosztowne dla społeczeństwa z dwóch głównych powodów: po pierwsze, że w bankach te systemy transakcyjne są bardzo drogie, więc posiadanie kryptowalut zmniejsza prowizje i eliminuje zainteresowanie przeprowadzanych operacji; a po drugie, rząd nie może wypaczać rachunków, drukując więcej pieniędzy, powodując w ten sposób inflację.W tym sensie kryptowaluty unikają głównej przyczyny inflacji tak jak w tradycyjnych walutach, ponieważ ich emisja jest z czasem redukowana i nigdy nie przekracza 21 milionów. 

Kolejną zaletą tej cyfrowej waluty jest to, że dają one ludziom możliwość „uratowania swoich kapitałów” i utrzymania ich w stanie nienaruszonym, a ponadto są elastycznymi operacjami, które zapewniają dużą płynność.Z tego powodu te waluty cyfrowe szybko stały się popularne i „mogą wstrząsnąć podstawami światowej gospodarki”. Aby zilustrować, jego akceptacja była taka, że ​​jako złagodzenie skutków gospodarczych, jakie przyniósł ze sobą Brexit (oddzielenie Wielkiej Brytanii od Unii Europejskiej), niektórzy obywatele Wielkiej Brytanii postawili na te wirtualne waluty, aby utrzymać wartość ich pieniędzy w stanie nienaruszonym. To samo stało się z obywatelami Chin w połowie 2017 r., Ponieważ ich rynek ucierpiał, a wartość juana dramatycznie spadła. 

Wady kryptowalut 

Waluty cyfrowe opierają się na spekulacji, dlatego nie należy ich postrzegać jako formy inwestycji, ale raczej jako zakład. Pomimo tego, że wartość tych monet jest bardzo zmienna, dla tych, którzy je zakupili na początku mogli osiągnąć zysk nawet 9 000 000%. Poniższe obrazy pokazują zmienność najważniejszej waluty cyfrowej, Bitcoin, w czasie. 

Kryptowaluty, jak widać, charakteryzują się dużą niestabilnością, zwłaszcza w ostatnim roku. Choć jej cena w ostatnich miesiącach odbiła, spadek ceny ropy i pojawienia się koronawirusa spowodowały ponad 20% spadek wartości tej cyfrowej waluty na początku roku. 

W konsekwencji, gdy wiele osób wystawiało tę elektroniczną walutę na sprzedaż, jej wartość uległa dewaluacji na kilka miesięcy. Niestabilność powstaje, ponieważ ta wirtualna waluta zależy od jej ceny na rynku. Opiera się na popycie, tak jak to się dzieje na aukcji: jeśli wiele osób chce kupić to, co sprzedajesz, cena wzrośnie, w przeciwnym razie spadnie. 

Konkluzja 

Podsumowując, stwierdza się, że kryptowaluty są alternatywnym, bezpiecznym i wydajnym sposobem wymiany towarów lub usług, które pozytywnie wpływają na światową gospodarkę ze względu na jej decentralizację, dużą płynność i elastyczność. Lepiej jednak dobrze poznać ten rynek przed wejściem na niego, aby skorzystać z zalet tej elektronicznej waluty.Musimy też mieć świadomość, że bezpieczeństwo jest zawsze względne. Chociaż waluty wirtualne są bardzo bezpieczne, nic nie jest w 100% wolne od luk.Podobnie należy zauważyć, że jak już wspomnieliśmy, wartość tych wirtualnych walut jest niestabilna i podobnie jak w przypadku tradycyjnych walut istnieją czynniki zewnętrzne, których nie możemy kontrolować, więc jednego dnia możemy sporo zyskać, a następnego stracić, więcej, niż zyskaliśmy. 

Autor: 
Maritza Rosales Hernández, tłum: Aleksandra Szupke 
Dział: 
video: 
Polub Plportal.pl:

Reklama