Królowa Elżbieta II zostaje drugim najdłużej urzędującym monarchą w historii

Reklama

czw., 06/16/2022 - 10:00 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Getty Images 

Od poniedziałku królowa Elżbieta II zasiada na tronie od 70 lat i 127 dni, ustępując jedynie Ludwikowi XIV, który został królem w wieku czterech lat. 

Wyprzedziła ona króla Tajlandii Bhumibola Adulyadeja, który zmarł w 2016 r., zrównując się z nim w niedzielę pod względem długości panowania. 

W miniony weekend w całej Wielkiej Brytanii przez cztery dni świętowano platynowy jubileusz 96-letniej królowej. 

Oficjalne 70-lecie panowania przypadło na dzień 6 lutego, kiedy to na obchody jubileuszu wybrano przedłużony weekend świąteczny. 

Wiele imprez, w tym ceremonia wręczenia nagród, Trooping the Colour i koncert gwiazd w Pałacu Buckingham, odbywało się na świeżym powietrzu, co jest bardziej odpowiednie w miesiącach letnich. 

Jeśli królowa będzie nadal panować w maju 2024 r., obejmie tytuł najdłużej panującego monarchy suwerennego państwa. 

Panowanie Ludwika XIV trwało 72 lata i 110 dni, od 1643 do 1715 r. Jednak osobiście zaczął rządzić dopiero w wieku 20 lat, w 1661 r. 

Królowa została monarchinią w wieku 25 lat, po śmierci swojego ojca we wczesnych godzinach rannych 6 lutego 1952 r. 

Królowa jest teraz drugim najdłużej panującym monarchą po królu Francji Ludwiku XIV, który został królem w wieku czterech lat, czyli w tym samym wieku, co jego imiennik książę Ludwik.  

We wrześniu 2015 r. królowa Elżbieta II została najdłużej panującym brytyjskim monarchą, przekraczając okres panowania spokrewnionej z nią królowej Wiktorii. 

Powiedziała wówczas, że nie jest to tytuł, „do którego kiedykolwiek aspirowałam”. Tego dnia stała się również najdłużej panującą kobietą-monarchą w historii świata. 

Jest też najstarszą panującą królową w historii i najstarszym brytyjskim monarchą. 

Królowa, która ma problemy z poruszaniem się, ostatnio rzadziej bierze na siebie oficjalne obowiązki, a członkowie jej rodziny, zwłaszcza książę William z małżonką oraz książę Karol i Camilla, odgrywają bardziej znaczącą rolę. 

Królowa zachwyciła wielu, pojawiając się na balkonie Pałacu Buckingham podczas weekendu jubileuszowego i nie wiadomo jeszcze, kiedy ponownie pojawi się publicznie. Jedną z okazji może być Royal Ascot, ulubione wydarzenie królowej uwielbiającej konie, które odbywa się w tym tygodniu, ale w zeszłym roku nie wzięła w nim udziału. 

Na zakończenie weekendu jubileuszowego, w liście dziękczynnym do brytyjskiej opinii publicznej, powiedziała, że jest „pełna pokory i głęboko wzruszona” liczbą osób, które świętowały razem z nią. 

Była nieobecna na niektórych wydarzeniach, ale powiedziała, że „moje serce było z wami wszystkimi”, dodając: „Pozostaję zaangażowana w służenie wam najlepiej, jak potrafię, wspierana przez moją rodzinę”. 

Autor: 
Lauren Turner /Tłumaczenie: Patrycja Marcinkowska
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama