Koronawirus - Pandemia współczesnego świata.

Reklama

śr., 03/25/2020 - 15:48 -- koscielniakk

Koronawirus pojawił się w Chinach i bardzo szybko zaczął rozprzestrzeniać się po całym świecie, obecnie dotarł także do Polski i zakaża coraz więcej osób, część ze skutkiem śmiertelnym. Wirus ten opanował już praktycznie cały świat, zabił i wciąż zabija wiele osób, jest bardzo niebezpieczny dla społeczeństwa, ogłoszony został nawet mianem pandemii.

Koronawirus po raz pierwszy pojawił się w grudniu w Chińskim mieście Wuhan, tam zaczął się rozprzestrzeniać w zastraszającym tempie, zdobywając coraz to nowe ofiary. Pomimo przeciwdziałaniu rozpowszechniania się epidemii, ta zaczęła docierać do różnych stron świata i zbierać żniwo w coraz to bardziej odległych krajach. Wirus dotarł już także do Polski, gdzie również szybko zaczął się roznosić, zdobywając nawet ofiary śmiertelne. Nie jest to co prawda ogromna liczba osób jak na przykład we Włoszech, ale władze od początku zaczęły przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się epidemii w naszym państwie. Takie działania z pewnością pomagają w zmniejszeniu liczby osób zakażonych, aczkolwiek nie eliminują rozwoju pandemii całkowicie, co jest zauważalne po rosnącej liczbie osób chorych na koronawirusową chorobę.

 

Pierwszy przypadek potwierdzonego zakażenia koronawirusem w Polsce odnotowano 2 marca w szpitalu w Zielonej Górze, jednak w przeciągu kolejnych dni zaczęto potwierdzać kolejne przypadki zachorowań w naszym państwie. W przeciągu tygodnia potwierdzono kolejnych 17 przypadków na terenie całego kraju, od tego czasu liczba zakażonych diametralnie rośnie z dnia na dzień, chorych jest już w Polsce ponad 700 osób. W naszym państwie odnotowano także osiem przypadków śmierci z powodu koronawirusa, pocieszający jest jednak fakt, że pierwszy polski pacjent u którego stwierdzono obecność SARS-CoV-2 został wyleczony i opuścił już szpital. Wiele osób jest także objętych kwarantanną z tego też powodu, dodatkowo władze apelują do wszystkich o zachowanie kwarantanny narodowej i nie wychodzenie z domu bez konieczności, które to działania mają na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się wirusa. 

 

Pandemia koronawirusa stanowi w Polsce problem na tyle poważny, że Rząd podjął decyzję o wprowadzeniu w państwie stanu epidemii, taką informację ogłosił 19 marca premier Mateusz Morawiecki. Wcześniej w Polsce obowiązywał stan zagrożenia epidemiologicznego oraz zalecana była narodowa kwarantanna, na mocy której wszystkie prace i usługi miały być wykonywane możliwie zdalnie, jednak ciągłe rozprzestrzenianie się wirusa w coraz większym tempie spowodowało konieczność obostrzenia przepisów.

 

Epidemia powodem zakłócenia życia społecznego.

 

Z powodu koronawirusa w Polsce, decyzją Rządu zamknięte zostały szkoły i uczelnie, zarówno państwowe jak i prywatne, a nauka w tej chwili odbywa się zdalnie. Na dzień dzisiejszy utrudnione jest także załatwianie spraw urzędowych, ponieważ większość urzędów w chwili obecnej pracuje w sposób zamknięty, a petenci przyjmowani są tylko w sprawach pilnych po wcześniejszym uzgodnieniu wizyty. Również poczta tradycyjna zmienia zasady, pojawiają się bowiem problemy związane z przesyłkami zagranicznymi, skrócone są też dotychczasowe godziny otwarcia. Te i wiele innych placówek zmienia swoje zasady ze względu na możliwie największe ograniczenie rozprzestrzenianie się koronawirusa. Wprowadzono również ograniczenia dotyczące przemieszczania się, zamknięto granice państwa, a wszystkich którzy chcą wjechać do Polski obowiązuje 14-dniowa kwarantanna, zawieszone zostały także wewnątrzkrajowe loty.

 

Kolejnym krokiem było odwołanie wszystkich imprez masowych, a skupiska ludzi w chwili obecnej nie mogą przekraczać liczby 50 osób. Pozamykano także kina, teatry, muzea, biblioteki, baseny, siłownie oraz wiele innych ośrodków kulturowych i rozrywkowych. Zamknięte są także restauracje, kawiarnie, kluby i wszystkie punkty gastronomiczne, sprzedaż takich produktów możliwa jest tylko na wynos, bez możliwości konsumpcji w lokalu. Ograniczona została także działalność galerii handlowych, ponieważ pozamykano tam wszystkie punkty z odzieżą i artykułami przemysłowymi, pozostawiając otwarte tylko sklepy spożywcze, apteki oraz drogerie. Również Kościół zwolnił wiernych z obowiązku niedzielnej mszy, można takowe obejrzeć za pośrednictwem telewizji. A wszystko to w celu ograniczenia zbyt dużej ilości osób obecnych w jednym miejscu, co mogłoby skutkować szybszym rozprzestrzenianiem się epidemii. 

 

Koronawirus spowodował odwołanie największych imprez.

 

Przez panującą na świecie epidemię odwołanych zostało wiele ważnych wydarzeń międzynarodowych, zarówno tych sportowych, rozrywkowych i kulturalnych. Podjęto bowiem decyzję o przeniesieniu mistrzostw Europy w piłce nożnej na przyszły rok, choć na wyczekiwane Euro 2020 wszystko było praktycznie gotowe, a bilety zakupione przez kibiców. UEFA także poinformowała, że terminy Ligi Mistrzów i Ligi Europy zostaną przełożone. Kolejnym wielkim wydarzeniem, które musiało zostać odwołane z powodu koronawirusa jest  Eurowizja 2020. Natomiast tegoroczne igrzyska olimpijskie stoją obecnie pod znakiem zapytania, najprawdopodobniej jednak ich data też ulegnie zmianie.

 

Polskie wydarzenia, również zostały odwołane, w tym wszystkie mecze klubowe oraz dwa mecze reprezentacji w piłce nożnej w ogóle się nie odbędą, chociaż początkowo miały być rozegrane przy pustych trybunach. Wszystkie pozostałe wydarzenia sportowe, także zostały odwołane lub przeniesione na inny termin. To samo tyczy się koncertów, wystaw i wystąpień artystycznych, ta branża również została zawieszona w swej działalności na czas epidemii.

 

Przez pandemię koronawirusa ucierpiały także programy telewizyjne, które początkowo miały być nagrywane bez publiczności, jednak ze względów na bezpieczeństwo i zdrowie uczestników oraz pracowników, przerwano ich nagrania oraz transmisje informując, że kontynuowane będą dopiero jesienią. Takie decyzje podjęły m.in. „Taniec z gwiazdami”, czy „Twoja twarz brzmi znajomo”. Zaś programy telewizyjne nagrywane w dalszym ciągu cechuje bardzo rygorystyczne podejście m.in. łączenie online zamiast wizyt w studio, ograniczona liczba osób na planie, czy też zasada pracy w jednym składzie, tak aby składy nie mieszały się między sobą, a wszystkie te działania na celu mają ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa. Zaś premiery kinowe zaplanowane na ten okres przesunięto w terminach, bądź filmy te udostępniono na platformach filmowych z możliwością wykupienia dostępu.

 

Groza koronawirusa rozprzestrzenia się na cały świat.

 

Rozprzestrzeniający się w bardzo szybkim tempie koronawirus, mający swoje ognisko w Chinach dotarł już do prawie 200 państw, chorobę stwierdzono u ponad 350 tys. osób, natomiast z powodu epidemii zmarło już ponad 15 tys. osób. Choć wirus objął  swym zasięgiem prawie cały świat, to ponad 90% przypadków zakażeń odnotowywane jest w czterech krajach, są to: Chiny, Korea Południowa, Włochy i Iran. Jak dotąd najwięcej osób zakażonych koronawirusem odnotowano w Chinach, jednak pandemię udało się już skutecznie opanować w tym kraju i liczba osób chorych skrupulatnie maleje. Natomiast największym epicentrum rozwoju  COVID-19 obecnie są Włochy, wirus zbiera tam też spore żniwo w postaci przypadków śmiertelnych, tylko w niedzielę zmarło prawie 700 osób.

 

Jak uchronić się przed zarażeniem koronawirusem?

 

Aby maksymalnie uchronić się przed zarażeniem koronawirusem należy szczególnie bardzo dbać o higienę, najważniejsze jest możliwie częste i dokładne mycie rąk wodą z mydłem, w sytuacji gdy nie mamy takiej możliwości zaleca się stosowanie antybakteryjnych środków na bazie alkoholu. W ochronie pomoże unikanie osób chorych z widocznymi objawami podobnymi do przeziębienia, zalecane jest też pozostanie w domu i niewychodzenie bez konieczności. W celu ochrony innych przed zarażeniem zaleca się zatykanie dróg oddechowych przy kaszlu bądź kichaniu, ponieważ wirus ten przenosi się głównie drogą kropelkową. Ograniczenie przemieszczania się zapewne pomoże, także samo ograniczenie spacerów w miejscach ruchliwych jest ważne, obecnie wędrówki odbywać  najlepiej w miejscach odosobnionych. Jeżeli jesteśmy zmuszeni do przebywania w miejscu o podwyższonym ryzyku zakażenia warto zadbać o zabezpieczenie dróg oddechowych oraz przestrzegać rygorystycznej higieny i dezynfekcji antybakteryjnej. Przestrzeganie wyżej wymienionych czynności na pewno zmniejszy ryzyko zachorowania.

 

Na koronawirusa nie wynaleziono jeszcze szczepionki, ani skutecznego lekarstwa, badania nad specyfikiem są wciąż prowadzone na całym świecie. Obecnie wirus z Chin leczony jest podobnie jak grypa, zbijana jest gorączka oraz likwidowane są możliwie wszystkie symptomy. Szczególnym objawem koronawirusa są problemy z oddychaniem, dlatego też podczas leczenia stosuje się tlenoterapię. Niektóre zakażone osoby wymagają podania tlenu, z kolei w cięższych przypadkach konieczne jest podłączenie chorego do respiratora. Stąd też problem wynikający ze zbyt małej ilości takich urządzeń w wielu krajach.

 

W związku z rozwijającą się pandemią dobrze jest szczególnie zadbać o swoje zdrowie oraz szczególną higienę, aby możliwie najlepiej zabezpieczyć się przed zakażeniem wirusem z Chin. Ważne jest też pamiętanie o bezpieczeństwie i zdrowiu innych, im odpowiedzialniej będą działały wszystkie osoby, zarówno pracownicy służb sanitarnych, rządzący oraz obywatele, tym szybciej uda się zwalczyć całkowicie bądź maksymalnie zminimalizować odsetek zakażeń koronawirusem w Polsce i na świecie. 

Autor: 
Natalia Wasiak
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama