Koronawirus: Izrael obchodzi żydowski Nowy Rok drugim lockdownem

Reklama

pon., 09/21/2020 - 11:27 -- MagdalenaL

Izrael wprowadza drugi ogólnokrajowy lockdown, aby powstrzymać rosnącą liczbę przypadków zarażonych koronawirusem, podczas gdy ludzie zaczynają obchodzić żydowski Nowy Rok. Rosz ha-Szana to tradycyjnie czas na wielkie, rodzinne spotkania, ale w związku z nowym trzytygodniowym lockdownem Izraelczycy muszą przebywać w promieniu 1 km od swoich domów (z pewnymi wyjątkami), a liczba osób, które mogą przebywać w synagogach, została znacznie zmniejszona. Izrael ma obecnie jeden z najwyższych wskaźników zakażeń Covid-19 na świecie. W ubiegłym tygodniu nowe rekordy dziennych zachorowań osiągały ponad 5000 przypadków, a przywódcy kraju przeprosili za niepowodzenie w powstrzymaniu pandemii.

W Izraelu odnotowano 1169 zgonów z powodu Covid-19 i prawie 177 000 potwierdzonych zarażeń, według globalnego zestawienia prowadzonego przez amerykański Uniwersytet Johna Hopkinsa.

Mówi się, że jest to pierwszy z krajów rozwinięty, który ponownie narzucił ogólnokrajowe obostrzenia.

Jednak według lokalnych mediów nowy krajowy lockdown jest bardzo niepopularny, a protesty miały miejsce jeszcze zanim wszedł w życie.

Premier Benjamin Netanjahu ostrzegł, że w razie potrzeby nie zawaha się nałożyć surowszych ograniczeń.

Co to za obostrzenia?

Obostrzenia, które wchodzą w życie 18 września o 14:00 czasu lokalnego, są najobszerniejszymi w Izraelu od czasu pierwszego lockdownu, który trwał od końca marca do początku maja.

W ramach nowych ograniczeń:

  • Nie więcej niż 10 osób może spotykać się w pomieszczeniach, na zewnątrz mogą przebywać grupy po 20 osób 
  • Szkoły i centra handlowe zostaną zamknięte
  • Izraelczycy muszą przebywać w promieniu 1 km od swoich domów, z pewnymi wyjątkami, takimi jak dojazd do pracy lub kupowanie niezbędnych produktów
  • Firmy oraz urzędy pozarządowe mogą pozostać otwarte, ale nie mogą przyjmować klientów
  • Supermarkety i apteki mogą pozostać otwarte

Netanjahu przyznał, że lockdown spowoduje zamęt w społecznościach żydowskich obchodzących święta religijne, w których rodziny zwykle spotykają się razem.

„To nie są święta, do których jesteśmy przyzwyczajeni. I na pewno nie będziemy mogli świętować z dalszą rodziną” - powiedział.

Ograniczenia dotyczące zgromadzeń w pomieszczeniach będą miały poważny wpływ na modlitwy w synagogach.

Drugi lockdown będzie kosztować gospodarkę, która znajduje się w recesji z powodu pandemii, szacunkowo 6,5 mld szekli (ponad 7 mld zł), twierdzi ministerstwo finansów.

„Dokładamy wszelkich starań, aby zrównoważyć potrzeby zdrowotne i ekonomiczne” - powiedział w czwartek w telewizyjnym przemówieniu Netanjahu.

Jak Izrael poradził sobie z rozprzestrzenianiem się Covid-19?

Izrael był chwalony na całym świecie za skuteczną, ścisłą kontrolę na początku pandemii, donosi reporterka BBC w Jerozolimie Yolande Knell. Jednak powszechnie uważa się, że zniósł je zbyt szybko i obecnie ma jeden z najwyższych wskaźników infekcji na świecie, dodaje korespondent BBC.

W środę prezydent Reuven Rivlin przeprosił za niepowodzenie przywódców kraju w powstrzymaniu wirusa od czasu zakończenia pierwszego lockdownu.

Ale zaapelował również do Izraelczyków, aby zastosowali się do nowych środków: „To jest druga szansa i musimy ją wykorzystać, ponieważ obawiam się, że nie dostaniemy trzeciej” - ostrzegł.

Co to jest Rosz ha-Szana?

  • Rosz ha-Szana to żydowski Nowy Rok, którego obchody twają dwa dni
  • To święto stworzenia świata, które symbolizuje nowy początek
  • To czas, aby ludzie zastanowili się nad minionym rokiem i poprosili o przebaczenie
  • Żydzi wierzą, że Bóg bierze pod uwagę dobre i złe uczynki popełnione w ciągu ostatniego roku i decyduje, jaki będzie dla nich następny rok

Minister ds. Mieszkalnictwa Yaakov Litzman w niedzielę złożył dymisję w proteście przeciwko nowym obostrzeniom.

Litzman, który kieruje ultraortodoksyjną partią żydowską, powiedział, że lockdown uniemożliwi Żydom obchodzenie ich świąt religijnych, w tym Jom Kippur, najświętszego dnia kalendarza żydowskiego - 27 września.

Wiele krajów przechodzi drugą falę wirusa. Jednak większość rządów wprowadza obecnie mniejsze miejscowe lockdowny na dotkniętych obszarach, zamiast wprowadzać te ogólnokrajowe.

Autor: 
Tłum. Katarzyna Fudali
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama