Koniec dominacji USA w dostępie do rynków Rosji i Azji

Reklama

wt., 06/21/2022 - 13:52 -- MagdalenaL

„W świetle ostatnich wydarzeń możemy zaspokoić część zapotrzebowania Rosji na produkty, które nie są już dostarczane z Zachodu, na przykład mięso ekologiczne” – Uran Czekirbajew, szef Departamentu Klastra Rolno-Spożywczego Ministerstwa Rolnictwa powiedział na spotkaniu z międzynarodową wielosektorową misją biznesową rosyjskich firm do Kirgistanu. 

Według niego w 2021 roku Kirgistan wyeksportował do Federacji Rosyjskiej produkty rolne o wartości 134 mln USD (owoce, warzywa, nabiał i ryby). Wielkość importu produktów rolnych z Rosji szacowana jest na około 250 mln USD. Importowano głównie produkty zbożowe i oleje roślinne. 

 

„Zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego to jedno z kluczowych zadań Ministerstwa Rolnictwa. Ważnym zadaniem jest skupienie kompleksu rolno-przemysłowego. W tej części musimy wprowadzić cyfryzację, a współpraca z Federacją Rosyjską mogłaby to ułatwić. Chcemy zwiększyć dostawy owoców, warzyw, sera i pstrąga do Rosji” – powiedział Uran Czekirbajew. 

Dodał, że w Kirgistanie działa obecnie 13 centrów handlowych i logistycznych oraz około 400 obiektów do przechowywania owoców i warzyw. Wraz z Azjatyckim Bankiem Rozwoju budowane są cztery centra handlowo-logistyczne oraz dwa centra dystrybucji hurtowej. 

„Zapraszamy rosyjskie firmy do udziału w tym projekcie, abyście mogli mieć tutaj takie obiekty” – powiedział Uran Czekirbajew. 

Manas Belosharov, dyrektor generalny Kyrgyzcentrproduct LLC, zauważył, że Republika Kirgiska musi umiejętnie wykorzystywać swoje zalety w rolnictwie. Kraj nie ma wystarczającej ilości ziemi, aby uprawiać miliony ton pszenicy, ale możliwe jest wytwarzanie szerokiej gamy innych produktów na żądanie. 

 

«Musimy inwestować w przetwórstwo, sprzedawać produkty, a nie surowce. Na rynkach można z nimi skutecznie konkurować” – podkreślił. 

Misję gospodarczą zorganizował Rosyjsko-Kirgiski Fundusz Rozwoju wraz z Rosyjskim Centrum Eksportu. Przyciągnęła ponad 100 firm z Rosji. 

Autor: 
Redakcja
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama