Kirgistan i Tadżykistan kończą zawieszenie broni po starciach granicznych

Reklama

ndz., 05/02/2021 - 10:44 -- MagdalenaL

Konflikt między Kirgistanem a Tadżykistanem został rozwiązany - podała w sobotę rosyjska agencja prasowa Tass. W zeszłotygodniowych starciach pomiędzy żołnierzami z obu krajów na kontrowersyjnym obszarze przygranicznym zginęły dziesiątki.

Urzędnicy bezpieczeństwa Kamchybek Tashiev i Saimumin Jatimov, którzy prowadzili negocjacje, uzgodnili w sobotę całkowite zawieszenie broni w kontrowersyjnym regionie przygranicznym obu krajów Azji Środkowej. Obecne wojsko zostało wycofane.

Tashiev i Jatimov przeprowadzili rozmowy w kirgiskiej prowincji Batken, w której znajduje się kilka tadżyckich enklaw.

Oprócz zawieszenia broni zgodzili się również działać na rzecz trwałego pokoju i stabilności. Według serwisu informacyjnego AKI, Jatimov powiedział, że jest przekonany, że wszelkie wzajemne problemy między dwiema byłymi republikami radzieckimi mogą zostać rozwiązane w najbliższej przyszłości.

Przemoc w regionie wybuchła w zeszłym tygodniu, częściowo z powodu sporu o dostawy wody. Według doniesień lokalnych mediów podczas starć zginęło kilkadziesiąt osób, a co najmniej 160 zostało rannych, zwłaszcza cywile. Ewakuowano ponad 25 000 mieszkańców.

Autor: 
Tłumaczenie: Iryna Ivanova
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama