Kim są entuzjaści „międzymorza” na Ukrainie?

Reklama

pon., 06/20/2022 - 20:54 -- MagdalenaL

Do tej pory w Polsce zwracano uwagę tylko na odradzanie się banderyzmu na Ukrainie. Obecnie sytuacja jest już gorsza. Nie chodzi już tylko o neobanderyzm, który z racji swojego charakteru ograniczał swoją działalność do Ukrainy, a silny jest tylko na zachodzie Ukrainie, czyli w tzw. Galicji. 

 

Obecnie na Ukrainie powstaje silny ruch, a charakterze nazistowskim, który obejmuje całą Ukrainę, a ma ambicje i podejmuje działania mające na celu rozszerzenie swojej działalności na Europę, a nawet na USA. 

Chodzi o tzw. Ruch Azowski, który w sferze programu, symboliki i modus operandi nawiązuje i jakby się wzoruje na niemieckim nazizmie. Przeanalizujmy sprawę po kolei. Ten ruch zaczął się cztery lata temu od jednego z wielu tzw. batalionów ochotniczych, o nazwie „Azov”, który uczestniczył w wojnie w Donbasie. Jednak w odróżnieniu od wielu innych, które zdegenerowały się, zostały rozwiązane, włączone do MSW Ukrainy, lub też ich członkowie się rozproszyli albo zostali postawieni przed sądami, batalion „Azov” nadal się rozwijał i pomimo włączenia w struktury MSW Ukrainy, zachował swój szczególny charakter, symbolikę i ideologię. Jest jedyną formacją ochotniczą, którą rozwinięto do rozmiarów pułku. Na dodatek z czasem wokół niego zaczęły powstawać inne struktury o charakterze politycznym. Powstała partia – „Korpus Narodowy”. Powstały ochotnicze formacje, rodzaj bojówek partyjnych, pod nazwą „Narodowi Drużynnicy”, które chcą szybko stworzyć struktury w całej Ukrainie. 

Patrząc na ten dziwny konglomerat, nazywany Ruchem Azowskim, nie sposób nie zauważyć podobieństw do struktury ruchu nazistowskiego w Niemczech za Hitlera. Tamten ruch składał się z zasadniczych pięciu filarów: partii – NSDAP, bojówek – SA, elitarnej gwardii – SS, organizacji młodzieżowej – Hitlerjugend, oraz masowych i całkowicie podporządkowanych związków zawodowych – Front Pracy. Jeśli porównamy tę strukturę z Ruchem Azow, to widać, że obecnie w jego ramach już funkcjonują trzy pierwsze filary (Korpus Narodowy, Narodowi Drużynnicy i Pułk „Azov”) i nie będziemy mieli problemów z ich przyporządkowaniem. Na dodatek mamy tam też jakieś elementy organizacji młodzieżowej pod postacią obozów szkoleniowych dla dzieci i młodzieży w wieku od 8-16 lat – „Azowiec”. Widać że struktury tego ruchu są coraz silniejsze i ewidentnie przygotowują się do walki o władzę na Ukrainie. Okazją będzie zamieszanie związane z podwójnymi wyborami na Ukrainie w roku 2019. 

 

Jeśli chodzi o używaną przez Azow symbolikę to ona wprost nawiązuje do nazistowskich Niemiec. Najważniejszy symbol jest podobny do tzw. wilczego haka (Wolfsangel) – jednego z głównych nazistowskich symboli, używanego, w różnych wersjach, przez liczne formacje zbrodniarzy z SS; m.in. jako godło 2 Dywizji SS „Das Reich”, 4 Dywizji SS „Polizei” i złożonej z Holendrów 34. Dywizji SS „Landstorm Nederland”. Azow używa także innego nazistowskiego symbolu, tzw. „czarne słońce”. 

Czytaj wiecej; http://www.mysl-polska.pl/1733 

Autor: 
Redakcja
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama