Kim Dzong Un dziękuje ludziom w rzadkich kartach noworocznych

Reklama

sob., 01/02/2021 - 17:56 -- MagdalenaL

SEUL, Korea Południowa - Północnokoreański przywódca Kim Dzong Un podziękował społeczeństwu za zaufanie i wsparcie "w trudnych czasach" i życzył im szczęścia i dobrego zdrowia w swoich pierwszych kartach noworocznych wysłanych do swoich ludzi.

Kim zazwyczaj wygłasza w telewizji przemówienie 1 stycznia, ale oczekuje się, że w tym roku je pominie, ponieważ na początku stycznia wygłosi pierwsze od pięciu lat przemówienie na kongresie partii rządzącej w kraju.

"Będę ciężko pracował, aby przyspieszyć nową erę, w której spełnią się ideały i pragnienia naszego narodu" - powiedział Kim w swoim liście, według Koreańskiej Centralnej Agencji Prasowej (ang. Korean Central News Agency).

"Składam podziękowania ludziom za to, że niezmiennie ufali i wspierali naszą partię nawet w trudnych czasach", powiedział. "Szczerze życzę wszystkim rodzinom w całym kraju wielkiego szczęścia i ukochanym ludziom, dobrego zdrowia."

Korea Północna jest jednym z najbardziej odizolowanych krajów na świecie i praktycznie niemożliwe jest niezależne potwierdzenie, czy całe 25 milionów ludzi otrzymało list Kima.

KCAP twierdzi, że list został napisany przez Kima odręcznie. Ostatni raz taki list został wysłany do zwykłych obywateli 1 stycznia 1995 r. przez ojca Kima, Kim Dzong Ila, według Seulskiego Ministerstwa Zjednoczenia (ang. Seoul’s Unification Ministry).

Kim, który zastąpił swojego ojca po jego śmierci pod koniec 2011 roku, stoi przed najtrudniejszymi wyzwaniami związanymi z jego dziewięcioletnim okresem rządów z powodu pandemii, kilku klęsk żywiołowych zeszłego lata oraz trwałych sankcji nałożonych przez USA w obliczu dyplomatycznego impasu w związku z jego programem jądrowym.

Kim prawdopodobnie wykorzysta kongres Partii Robotniczej jako miejsce, w którym będzie dążył do silniejszej jedności i wyznaczy nowe cele rozwojowe na kilka najbliższych lat.

Związane z pandemią zamknięcie granic Korei Północnej z Chinami, jej największym partnerem handlowym, szkodzi gospodarce. Dwustronny wolumen handlu w pierwszych 11 miesiącach 2020 r. spadł o około 79 proc. w porównaniu z tym samym okresem w 2019 r., powiedział analityk Song Jaeguk z Seulskiego Instytutu Badań Gospodarczych IBK.

Kongres, pierwszy od 2016 roku, jest oficjalnie najwyższym organem decyzyjnym partii, choć prawdziwe codzienne decyzje są podejmowane przez Kima i jego bliskich współpracowników. Delegaci mają zatwierdzać nowe inicjatywy Kima bez większych debat.

Media państwowe nie powiedziały, kiedy dokładnie odbędzie się spotkanie. W 2016 roku kongres trwał cztery dni.

W nowym roku duży tłum wypełnił główny plac Pjongjangu, aby obejrzeć fajerwerki, koncert i ceremonię podniesienia flagi. Telewizja państwowa pokazała ludzi w maskach i grubych płaszczach, machających i stojących blisko siebie.

Korea Północna nieugięcie twierdzi, że jest wolna od koronawirusa - twierdzenie, w które wątpią osoby z zewnątrz. Eksperci twierdzą jednak, że jakikolwiek wybuch epidemii prawdopodobnie nie był szeroko rozpowszechniony i dlatego Korea Północna uważa, że można bezpiecznie organizować wielkie wydarzenia, takie jak kongres partyjny w Pjongjangu.

Również w piątek Korea Północna stwierdziła, że z powodzeniem zakończyła "80-dniową bitwę", kampanię produktywności, którą często rozpoczyna, aby zmusić obywateli do pracy w dodatkowych godzinach i informować o większej liczbie produkcji przed ważnymi wydarzeniami politycznymi. Podczas kongresu, eksperci twierdzą, że Korea Północna będzie prawdopodobnie podkreślać budowanie silniejszej gospodarki opartej na samowystarczalności, aby stawić czoła trudnościom związanym z próbą zmuszenia ludzi do cięższej pracy.

KCAP stwierdziła, że "wszyscy ludzie posuwają się naprzód dzięki samodzielności", osiągając "dumne zwycięstwo w historycznej 80-dniowej bitwie". Powiedziała, że Koreańczycy z Północy albo wypełnili albo przekroczyli nowo ustalone kwoty w fabrykach, kopalniach, gospodarstwach rolnych, pracach związanych z usuwaniem skutków powodzi, działaniach antykoronawirusowych i różnych innych obszarach.

Autor: 
Hyung-Jin Kim, Tłum. Magdalena Nowicka
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama