Kawałek tortu weselnego Karola i Diany z 1981 roku został sprzedany za „niespodziewaną” sumę

Reklama

wt., 10/12/2021 - 20:41 -- MagdalenaL

Kawałek tortu z wesela księcia Karola i księżnej Diany mającego miejsce w 1981 roku został sprzedany na aukcji za „niespodziewaną” sumę 1,850 funtów (czyli około 9,738 złotych). 

Według domu aukcyjnego Dominic Winter Auctioneers z Cirencester w zachodniej Anglii, ważący około 800 gramów kawałek pochodzi z jednego z 23 tortów upieczonych na królewskie wesele.

Licytator Chris Albury powiedział w czwartek, że pierwotnie szacowano, iż tort zostanie sprzedany za kwotę pomiędzy 300 funtów a 500 funtów (ok. 1,580 – 2,632 złotych), jednak zainteresowanie na kilka dni przed sprzedażą, która odbyła się w środę, było tak ogromne, że niemożliwym było przewidzieć, za jaką kwotę zostanie on finalnie sprzedany.

„On naprawdę zdawał się pobudzać wyobraźnię wielu ludzi, jak również ich portfele” – powiedział Aldbury, dodając: „1,850 funtów było bardzo nieoczekiwane”.

Wspomniany kawałek ciasta zawiera herb pomalowany na złoto, czerwono, niebiesko i srebrno, srebrną podkowę i gałązkę z liściem, a także trochę białego, ozdobnego lukru.

Wydaje się on być częścią jednego z tortów wysłanych do królewskiego personelu, i podarowany kobiecie o nazwisku Moyra Smith, która pracowała w pałacu Clarence House dla Królowej Matki – powiedział licytator.

40-letni kawałek tortu, który był przechowywany w plastikowej folii w starym pojemniku na ciasto, został sprzedany domowi aukcyjnemu Dominic Winter Auctioneers w 2008 roku w imieniu rodziny pani Smith.

 „Jest to dobra gadka marketingowa, jak dla kawałka folii spożywczej” – powiedział Aldbury.

Pomijając to, że biały lukier trochę wypłowiał, tort jest świetnie zachowany, dodał.

„Jest to przedmiot, który długo przetrwa” – powiedział Aldbury.

Zwycięzca licytacji przyjedzie po tort w czwartek pociągiem z Leeds, dodał.

Podczas gdy kawałki tortów z innych królewskich wesel regularnie trafiają na sprzedaż, sam fakt, że ten przedmiot jest tak dużą częścią jednego z oficjalnych tortów, bardzo go na tym tle wyróżnia, dodał licytator.

„Nigdy nie spotkałem się z tym, żeby ktoś próbował sprzedać coś podobnego” – powiedział. „Jest to całkiem spory kawałek”.

Na tej samej aukcji znajdowały się również wydrukowane harmonogramy ceremoniału i porządku nabożeństwa podczas ślubu, który według szacunków zgromadził przed telewizorami publiczność w liczbie około 700 milionów osób na całym świecie. Lista wystawionych przedmiotów obejmowała również pamiątkowe menu śniadaniowe po królewskim weselu, a także plan rozsadzenia gości przy stołach.

Aukcja odbyła się zaledwie kilka miesięcy po tym, jak synowie księżnej Diany zgodzili się wypożyczyć jej suknię ślubną, aby mogła ona znaleźć się na publicznej wystawie w pałacu Kensington. Samochód, który książę Karol podarował księżnej Dianie w ramach prezentu z okazji ich zaręczyn, ostatnio również trafił na aukcję, gdzie został sprzedany za ponad 52,000 funtów (około 273,625 złotych).

 

Autor: 
Autor: Jack Guy; przekład: Michalina Budner
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama