Johnson krytykowany za kontakty z firmą Dyson produkującą odkurzacze

Reklama

czw., 04/22/2021 - 21:39 -- MagdalenaL

Zarzutów dotyczących lobbingu pod adresem rządu brytyjskiego jest coraz więcej. Boris Johnson nieoficjalnie porozumiewał się z Dysonem, rzekomo w sprawie ulg podatkowych dla respiratorów. Premier broni się sam.

Respiratory były poszukiwane na całym świecie, szczególnie na początku pandemii korony. W Wielkiej Brytanii premier Boris Johnson kontaktował się z ich powodu w zeszłym roku z przedsiębiorcą Jamesem Dysonem. Według BBC, wymienił on jednak z nim również wiadomości tekstowe na temat ulg podatkowych przy produkcji urządzeń, co stało się powodem krytyki.

Johnson przyznał się do wymiany zdań podczas cotygodniowej rundy pytań w parlamencie i bronił swoich działań. Mówił, że nie będzie za to absolutnie przepraszał - chodziło przecież o ratowanie życia. Zapowiedział również, że opublikuje szczegóły. Nie ujawniono, w jaki sposób SMS-y trafiły do BBC, a rzecznik rządu powiedział, że nie zostanie wszczęte żadne dochodzenie w tej sprawie.

Respirator za 20 milionów funtów został stworzony

Kilka lat temu firma Dyson przeniosła siedzibę swojej firmy, znanej głównie z odkurzaczy, do Singapuru. W szczytowym momencie pierwszej fali pandemii koronawirusa rząd wezwał również niespecjalistyczne firmy do produkcji respiratorów.

Dyson podobno chciał mieć pewność, że kontrakt rządowy nie spowoduje dodatkowych obciążeń podatkowych. Według ustaleń BBC, Johnson odpowiedział mu w SMS-sie: Załatwię to.

Dyson w swoim oświadczeniu również nie zaprzeczył wymianie zdań i bronił zaangażowania swojej firmy. Stwierdził on, że opracowanie respiratora, który finalnie nie był używany, wiązało się z kosztami w wysokości 20 milionów funtów, za które nie wystawiono rządowi rachunku.

Również inni członkowie brytyjskiego rządu byli wcześniej podejrzewani o komunikowanie się z przedstawicielami firmy nietransparentnymi kanałami. Minister finansów Rishi Sunak na przykład, wymieniał wiadomości tekstowe z byłym premierem Davidem Cameronem, który pracuje jako lobbysta dla niewypłacalnej obecnie firmy finansowej Greensill.

Sekretarz Zdrowia Hancock jest oskarżony, między innymi, o spotkanie na „prywatnego drinka” z założycielem firmy Lexem Greensillem, na polecenie Camerona.

Autor: 
Tłumaczenie: Paulina Leopold
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama