Japonia. Yoshihide Suga poddał się do dymisji ze stanowiska premiera

Reklama

pon., 10/11/2021 - 01:03 -- MagdalenaL

Premier Yoshihide Suga (Zdj. Getty Images)

Rozmawiając z dziennikarzami w oficjalnej rezydencji premiera tego popołudnia, Yoshihide Suga powiedział, że nie będzie się ponownie ubiegał o stanowisko premiera, mówiąc, że chce się skupić na walce z pandemią koronawirusa, ponieważ „zbyt dużo energii” byłoby potrzebne zarówno do ubiegania się o stanowisko premiera, jak i do walki z nowym koronawirusem.

W lipcu i sierpniu poparcie dla Sugi nadal spadało. W związku z ciągłym rozprzestrzenianiem się pandemii i ograniczeniem opieki medycznej w wielu częściach kraju, wiele osób nie mogło skorzystać z leczenia. W sierpniu poparcie dla Sugi spadło poniżej 30% w różnych sondażach, a w sondażu przeprowadzonym przez Mainichi Shimbun 28 sierpnia, jego poparcie spadło do 26%. Dodatkowo 22 sierpnia kandydat popierany przez premiera przegrał wybory na burmistrza w jego rodzinnym mieście Yokohamie z kandydatem opozycji różnicą ok. 180 tys. głosów. W tych okolicznościach w partii pojawiło się niezadowolenie oraz wzrost niepokoju przed wyborami powszechnymi, które mają się odbyć w październiku.

Na nadzwyczajnym posiedzeniu zarządu LDP, które odbyło się tego samego dnia rano, Suga ogłosił, że nie będzie ubiegał się o stanowisko premiera. W odpowiedzi Toshihiro Nikai, sekretarz generalny LDP, powiedział dziennikarzom: „Szczerze mówiąc, jestem zaskoczony, jednak jestem pewien, że była to przemyślana decyzja”. Na pytanie reportera, czy ma coś wspólnego ze spadkiem poparcia dla rządu i niezadowoleniem młodszych członków partii, odpowiedział: „to nie ma z tym nic wspólnego”.

3 września na Tokijskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, gdy rozeszła się wiadomość Sugi o decyzji rezygnacji z kandydowania na premiera, japońskie akcje gwałtownie wzrosły. Indeks akcji spółek notowanych na tokijskiej giełdzie, Nikkei 225, wzrósł o ponad 500 jenów w stosunku do ceny zamknięcia z poprzedniego dnia i tymczasowo powrócił do poziomu 29 000 jenów. Drugi najważniejszy indeks, TOPIX, wzrósł o 33,15 punktów, czyli 1,7%, w stosunku do dnia poprzedniego, osiągając najwyższy poziom od kwietnia 1991 roku. Rynki finansowe w Tokio już w tym tygodniu notowały wzrost na skutek spekulacji dotyczących wyborów prezydenckich.

W Japonii, gdzie nadal notuje się duży przyrost zachorowań wywołanych wirusem Sars-Cov-2, do 12 września w ponad dwudziestu prefekturach ogłoszono stan wyjątkowy. W sumie 1,52 mln osób uzyskało pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa, a 16 184 osoby zmarły (stan na 3 września). W Japonii projekty szczepień pozostały daleko w tyle w porównaniu do Europy i USA, ale mimo to Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie w Tokio odbyły się zgodnie z planem. Od tego czasu liczba zakażonych osób gwałtownie wzrosła w wielu częściach kraju. Doprowadziło to do zmniejszenia poparcia dla gabinetu premiera Sugi.

Urodzony w rodzinie hodowców truskawek w prefekturze Akita, Yoshihide Suga po raz pierwszy został wybrany do Rady Miasta Yokohama w 1987 r., a w 1996 r. z ramienia partii Liberalno-demokratycznej kandydował do Izby Reprezentantów z drugiego okręgu wyborczego w Kanagawie, wygrywając swoje pierwsze wybory. W 2005 roku został wiceministrem spraw wewnętrznych i komunikacji w trzecim rządzie Koizumiego, a rok później po raz pierwszy wszedł do pierwszego gabinetu Abe jako minister spraw wewnętrznych i komunikacji. Po utworzeniu drugiego gabinetu Abe w 2012 roku, został mianowany Głównym Sekretarzem Gabinetu. Kiedy Abe ogłosił swoją rezygnację w sierpniu 2020 r., powołując się na pogarszającą się przewlekłą chorobę, został wybrany na przewodniczącego partii i automatycznie został premierem

Autor: 
Tłumaczenie: Katarzyna Barańska
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama