Japonia: silne trzęsienie ziemi uderza w pobliżu Fukushimy bez większych szkód

Reklama

pon., 02/15/2021 - 17:32 -- MagdalenaL

Japońska Agencja Meteorologiczna poinformowała, że wstrząs, w którym ucierpiało około dwudziestu osób, mógł spowodować lekkie podniesienie poziomu morza, chociaż nie wydano ostrzeżenia o tsunami.

Silne trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,1, które zaobserwowano w tę sobotę, 13 lutego, u wybrzeży Fukushimy w Japonii, spowodowało przerwy w dostawie prądu i wstrząsy budynków, mimo to nie odnotowano większych szkód, a Japońska Agencja Meteorologiczna nie wydała ostrzeżenia o tsunami, chociaż przewidywany był nieznaczny wzrost poziomu morza. Co najmniej dwadzieścia osób zostało rannych w wyniku zdarzenia, o czym poinformowała agencja Kyodo.

Trzęsienie ziemi miało miejsce o 11:08 czasu lokalnego, a jego epicentrum znajdowało się w odległości 60 kilometrów od wybrzeży Fukushimy. W tej samej okolicy miało miejsce pamiętne trzęsienie ziemi o magnitudzie 9 i następujące po nim tsunami, które spowodowały śmierć blisko 19 tysięcy osób i pozbawiły dachu nad głową około 100 tysięcy ludzi. Te wydarzenia z Fukushimy z 11 marca 2011 roku, od których niedługo minie 10 lat, były najpoważniejszą katastrofą nuklearna od czasów Czarnobyla.

Z kolei w wyniku wydarzeń z minionej soboty, blisko 950 tysięcy domów zostało pozbawionych elektryczności, jak poinformował rzecznik rządu, Katsunobu Kato, na konferencji informacyjnej realizowanej przez stację publiczną NHK. Podczas tej sesji Kato zapewnił, że nie ma nieprawidłowości w ośrodkach nuklearnych Fukushima Dai-Ni i Onagawa, a instalacje w Fukushima Dai-Ni, które zostały uszkodzone w katastrofie z 2011, są poddawane przeglądowi.

Władze potwierdziły również, że nie było doniesień o nieprawidłowościach w kolejnym obiekcie nuklearnym w miejscowości Tokaimura, w prefekturze Ibaraki. Trzęsienia ziemi są powszechne w Japonii, należącej do najbardziej aktywnych sejsmicznie obszarów na świecie. W samej Japonii rejestruje się około 20% światowych trzęsień ziemi o magnitudzie 6 lub większej.

Tłumaczyła A.M.

Autor: 
elpais.com
Źródło: 

elpais.com

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama