Izrael znosi część ograniczeń społecznych po sukcesie masowych szczepień

Reklama

sob., 03/06/2021 - 11:13 -- MagdalenaL

Pomimo faktu, że kraj ten ma jeden z największych przyrostów infekcji na świecie, Izrael otwiera w niedzielę dużą część życia społecznego. 

Ponad 49 procent wszystkich mieszkańców Izraela otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko Covid-19. To sprawia, że Izrael jest krajem, który zaszczepił zdecydowanie największą część populacji przeciwko COVID-19. Pod warunkiem, że nie uwzględnimy w obliczeniach Palestyńczyków na terytoriach okupowanych. Dla porównania, Norwegia podała co najmniej jedną dawkę szczepionki nieco ponad 5 procentom populacji. 

Zamknięci od 27 grudnia 
Izrael rozpoczął swój trzeci lockdown z powodu pandemii 27 grudnia. W niedzielę nastąpi ponowne otwarcie dużej części życia społecznego. Siłownie, centra handlowe, hotele i synagogi będą jednymi z otwieranych obiektów. Publiczność będzie mogła ponownie chodzić na imprezy sportowe i koncerty, nawet jeśli będą ograniczenia dotyczące liczby osób. W marcu szkoły ponadgimnazjalne zostaną ponownie otwarte po rocznych zajęciach zdalnych dla uczniów. Jednak otwarcie będzie dotyczyć tylko tych, którzy zostali zaszczepieni. Władze Izraela opracowały aplikację, która zawiera tak zwany „zielony paszport”. Jest on ważny od tygodnia po otrzymaniu drugiej dawki szczepionki i jest ważny przez sześć miesięcy, podaje BBC. 

Trzeci najwyższy przyrost na świecie 
Ponowne otwarcie następuje rok po tym, jak Izrael zarejestrował swój pierwszy przypadek koronawirusa. Ogółem 5526 osób straciło życie przez COVID-19 w Izraelu w trakcie pandemii. Izrael ma obecnie ilość infekcji wynoszącą 747 zakażonych na 100 000 mieszkańców w ciągu ostatnich 14 dni. Tylko Czarnogóra (1116) i Republika Czeska (1066) mają wyższy przyrost infekcji. Dla porównania, w Norwegii występuje obecnie przyrost infekcji wynoszący 68 zakażonych  na 100 000 mieszkańców. To dane z ostatnich 14 dni.

98,9 procent skuteczności 
Pojawiły się też nowe dane dotyczące skuteczności szczepionek, co oznacza, że Izrael może się otworzyć pomimo wysokiej liczby infekcji. Z danych przedstawionych w niedzielę przez Ministerstwo Zdrowia wynika,że ryzyko zachorowania na koronawirusa spada o 95,8 proc. Dotyczy to osób, które otrzymały dwie dawki szczepionki Pfizer. Izrael podał dotychczas ponad 5,6 miliona dawek szczepionki Pfizer, pisze The Times of Israel. Jeszcze skuteczniejsza jest szczepionka w przypadku hospitalizacji i śmierci. Nowe dane pokazują, że szczepionka w tym przypadku jest skuteczna w 98,9%. 

Tłumaczyła Dominika Bącler

Autor: 
Kristian Elster
Źródło: 

nrk.no

Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama