Irlandia Północna widzi pustki na sklepowych półkach, gdy zasady handlu Brexitu dają się we znaki

Reklama

śr., 01/13/2021 - 20:37 -- MagdalenaL

LONDYN - W środę największe sieci supermarketów w Wielkiej Brytanii ostrzegły, że dostawy żywności w Irlandii Północnej są zakłócone z powodu nowych kontroli narzuconych przez wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Po pojawieniu się zdjęć przedstawiających puste półki, przewodniczący zarządu Tesco, Sainsbury's, Asda, Iceland, Co-Op i Marks & Spencer napisali do rządu, że jeśli nie zostaną podjęte pilne działania w celu naprawienia "niewykonalnego" układu, nastąpi "poważny zamęt".

Pod koniec 2020 roku Wielka Brytania wyszła z objęć gospodarczego bloku 27 narodów w ramach ostatniego etapu Brexitu. Porozumienie handlowe, które weszło w życie 1 stycznia, pozwala Wielkiej Brytanii i UE na handel towarami bez limitów czy taryf.

Jest to jednak dalekie od płynnego, bezproblemowego handlu, którym Wielka Brytania cieszyła się w czasie, gdy była częścią jednolitego rynku UE. Przedsiębiorstwa borykają się z nowymi wydatkami i biurokracją, w tym deklaracjami celnymi i kontrolami granicznymi.

Irlandia Północna pozostaje ściśle powiązana z gospodarką bloku na warunkach brexitowego oddzielenia, aby chronić swoją otwartą granicę z Irlandią będącą członkiem UE. Oznacza to, że między Irlandią Północną a resztą Wielkiej Brytanii przeprowadzane są nowe kontrole, w tym deklaracje celne dotyczące towarów oraz świadectwa zdrowia przy wywozie produktów żywnościowych pochodzenia zwierzęcego.

Trzymiesięczny okres karencji oznacza, że niektóre środki zostaną wprowadzone dopiero 1 kwietnia, ale firmy już teraz mówią, że uginają się pod ciężarem nowej papierkowej roboty.

Ian Wright, dyrektor naczelny Britain's Food and Drink Federation, powiedział komitetowi ustawodawców, że Irlandia Północna jest zagrożona przejściem "od kolorowej telewizji do czerni i bieli" w zakresie wyboru żywności.

Brytyjski rząd powiedział w oświadczeniu, że "nowy dedykowany zespół w rządzie został już utworzony i będzie współpracować z supermarketami, przemysłem spożywczym i organem Northern Ireland Executive w celu opracowania sposobów na usprawnienie przepływu towarów".

Podczas gdy w okresie spokojnych Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, w portach kanału La Manche łączących Wielką Brytanię z Unią Europejską, nie urzeczywistniły się obawy przed tworzeniem się ogromnych kolejek ciężarówek, rząd ostrzegał przed opóźnieniami w miarę wzrostu natężenia ruchu. Pojawiły się też inne przeszkody dla sprawnego handlu.

Wright powiedział, że znał proces eksportu dla jednej z głównych brytyjskich firm do UE, który kiedyś trwał trzy godziny, a teraz trwa pięć dni. Wezwał Wielką Brytanię i UE do podjęcia dodatkowych kroków w celu wyeliminowania tarć handlowych.

"Jeśli nie zobaczymy postępu, koszty wzrosną, wybór ograniczy się, a jakość rozproszy się, a to nie może być dobre dla nikogo", powiedział.

Autor: 
Jill Lawless, Tłum. Magdalena Nowicka
Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.
Polub Plportal.pl:

Reklama