Insee: Francja jest jednym z dziesięciu największych konsumentów Unii Europejskiej

Reklama

czw., 02/27/2020 - 11:06 -- moderator3

Według INSEE rzeczywista konsumpcja francuskich gospodarstw domowych jest o 7% wyższa niż średnia w UE. Francja należy do dziesięciu krajów Europy Zachodniej i północnej takich jak Luksemburg, Niemcy, Austria i Dania, w których konsumpcja na mieszkańca jest najwyższa, wynika z raportu opublikowanego  przez INSEE. I to pomimo wyższych średnich cen.

Konsumpcja towarów,  usług zdrowotnych i edukacyjnych należy do najwyższych, podczas gdy francuskie gospodarstwa domowe wydają mniej w stosunku do ich europejskich sąsiadów na odzież i obuwie, meble i sprzęt gospodarstwa domowego, a nawet hotele, kawiarnie i restauracje. Ten poziom zużycia dóbr i usług obejmuje bezpośrednie wydatki gospodarstw domowych, ale także te ponoszone przez sektor instytucji rządowych i samorządowych.

 

Bardzo wysokie zużycie na mieszkańca

 

Ogólnie rzecz biorąc, różnice w poziomach konsumpcji zmieniają się dwa razy między krajami UE, podczas gdy poziomy cen różnią się w stosunku od jednego do trzech.

Średnio wszystkie produkty łącznie, Francja zajmuje 10 miejsce w Unii Europejskiej pod względem  poziomu cen. Są one o 7% wyższe od  średniej europejskiej, zgodnie z tą publikacją, która ocenia różnice w poziomach konsumpcji i cenach w Europie w 2018 roku.

Jedynie ceny za usługi zdrowotne i telekomunikację są niższe (o 2–3%) niż średnia obserwowana w państwach Unii Europejskiej. W przypadku wydatków na telekomunikację INSEE wyjaśnia tę sytuację „konkurencją między operatorami i szeroką ofertą  pakietów." Jeśli chodzi o zdrowie, instytut nie udziela wyjaśnień, francuskiego systemu sprawia, że ​​ceny usług  medycznych i leków są częściowo określone, co może uzasadniać te niższe ceny.

Ceny we Francji są wyższe, zwłaszcza za wydawanie artykułów „hotele, kawiarnie, restauracje”, „jedzenie”, „napoje alkoholowe, tytoń, narkotyki” lub „mieszkanie, woda, prąd, gaz”. Pomimo tak wysokich cen rzeczywista konsumpcja francuskich gospodarstw domowych jest o 7% wyższa niż średnia UE, mówi INSEE

 

 

 

 

Tłum. Ewa Kwaśniewicz

Autor: 
Autor 20 Minutes avec agences
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama