Indie wznawiają import oleju słonecznikowego z Ukrainy po 5-miesięcznej przerwie — podaje Bloomberg

Reklama

pon., 08/01/2022 - 10:39 -- MagdalenaL

Indie, największy na świecie importer oleju roślinnego, od września br. po 5-miesięcznej przerwie wznowią import ukraińskiego oleju słonecznikowego.

Informuje Bloomberg w odniesieniu do uczestników rynku.

Dostawy oleju do Indii zostały wstrzymane w kwietniu z powodu rosyjskiej blokady szlaków morskich do portów Ukrainy. Jednak teraz, dzięki odblokowaniu trzech portów Morza Czarnego dla eksportu produktów rolnych, oczekuje się dostaw od 50 000 do 60 000 ton, powiedział Sandeep Bajoria, dyrektor generalny brokera i handlowca z Bombaju.

Prawdopodobne, że towar zostanie załadowany w portach morskich Odessy i Czarnomorska. Przedstawiciel Indii zauważa też, że kraj zaczął otrzymywać propozycje dostaw na sierpień, ale „wszystko będzie zależeć od dostępności statków”.

Artykuł Bloomberga mówi, że Ukraina zaspokajała ponad 70% potrzeb kraju. W szczególności w ubiegłym roku Indie kupiły 1,89 mln ton oleju słonecznikowego. Ukraina dostarczyła prawie 74% od tej ilości, a Argentyna i Rosja po 12%.

Kilka dni temu Siły Morskie Sił Zbrojnych Ukrainy potwierdzili wznowienie pracy trzech ukraińskich portów - „Odessa”, „Czornomorsk” i „Piwdenny”. Wypłynięcie i przybycie statków do portów morskich odbywać się będzie poprzez sformowanie karawany, która będzie towarzyszyć głównemu statkowi.

Ministerstwo Infrastruktury uważa, że ​​wszystkie trzy porty będą w pełni gotowe wznowić pracę w ciągu dwóch tygodni. Pierwszym otwartym portem będzie „Czarnomorsk”, potem „Odessa”, potem „Piwdenny”.

Autor: 
Denis Ponomarenko /Tłum. Kseniia Zvarych
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama