Inauguracyjny wybór Jill Biden– najmłodsza poetka w historii

Reklama

pt., 01/22/2021 - 16:48 -- MagdalenaL

Kolejna kobieta przeszła do historii podczas inauguracji prezydenckiej Joego Bidena. Dwudziestodwuletnia Amanda Gorman jest najmłodszą w historii Stanów Zjednoczonych osobą, która recytuje swoją poezję podczas tak ważnej ceremonii. Jill Biden wybrała poetkę, która wyrecytowała swój wiersz opowiadający o walce z rasizmem.

Amanda Gorman niedawno została absolwentką Harvardu. Teraz idzie śladami mistrzów literackich. . Znanymi pisarzami, którzy wcześniej mieli okazję zaprezentować swoją poezję na ceremonii inauguracyjnej byli Maya Angelou czy Robert Frost.

Amerykańskie media poleciły Jill Biden Amandę Gorman, jako osobę odpowiednią na inaugurację. Jill Biden będąca Pierwszą damą Stanów Zjednoczonych posiada tytuł doktora oraz jest entuzjastką rozwoju osobistego. Gorman wspomina w swoim wierszu o szczupłej, czarnoskórej kobiecie wychowanej przez samotną matkę, która teraz znalazła się w tym miejscu.

Chce pokazać rany kraju

Wiersz, który Amanda Gorman napisała na ceremonię, pt. „The Hill We Climb” jest bardzo aktualny oraz politycznie nacechowany. Odpuszcza bezpośrednie przypisywanie wydarzeń do adresatów, w zamian za to komentuje wtargnięcie do Kapitolu, które miało miejsce zaledwie kilka tygodni wcześniej.

– Starałam się nie pisać o tych wydarzeniach, jako o odejście od takiej Ameryki, jaką znam, powiedziała Gorman dziennikarzom gazety Los Angeles Times przed uroczystością.

„Podnieśmy ten zraniony świat do realiów bajki. Zawsze istnieje promyk nadziei, jeśli tylko będziemy wystarczająco odważni, by go dostrzec. Gdybyśmy tylko mieli te lwie serca...”

– Ameryka jest niepoukładana. To nadal jeden z wczesnych etapów jej kształtowania na który wszyscy możemy wpłynąć. Musiałam przedstawić to w swoim wierszu. Nie mogę tego pominąć ani wymazać. Napisałam więc wiersz, który przedstawia rany oraz blizny. Mam nadzieję, że pomoże on nam je wyleczyć, przekazała poetka dziennikarzom Los Angeles Times.

Autor: 
Tłum. Marzena Mamuszka
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama