Hiszpańskie i chorwackie samoloty dołączają do walki z tureckimi pożarami

Reklama

wt., 08/03/2021 - 19:06 -- MagdalenaL

Samoloty strażackie z Hiszpanii i Chorwacji przyłączyły się do walki z pożarami szalejącymi przez siódmy dzień w pobliżu południowych kurortów Turcji.

Dziewięć pożarów płonęło we wtorek, podsycanych silnymi wiatrami, temperaturami powyżej 40 stopni Celsjusza i niską wilgotnością, poinformowali urzędnicy. Pióropusze czarnego dymu unosiły się ze zboczy i lasów w pobliżu nadmorskich kurortów Bodrum i Marmaris. Dwa samoloty strażackie z Hiszpanii i jeden z Chorwacji dołączyły do ​​drużyn z Rosji, Iranu, Ukrainy i Azerbejdżanu, aby we wtorek walczyć z ogniem, po tym, jak Turcja poprosiła o wsparcie europejskie.  Burmistrzowie południowych kurortów Bodrum i Antalyi poprosili o więcej samolotów w tym tygodniu, ponieważ pożary szalały w pobliżu wybrzeży Morza Śródziemnego i Egejskiego. Wioska w pobliżu miasta Milas, na północ od Bodrum, została ewakuowana z powodu zbliżających się pożarów, powiedział nadawca Haberturk. Płomienie ogarnęły domy i budynki.

Partie opozycyjne skrytykowały prezydenta Tayyipa Erdogana i jego rząd za zmniejszenie przez lata zasobów przeciwpożarowych kraju. Tysiące zwróciło się również do mediów społecznościowych, wzywając Erdogana do ustąpienia, podczas gdy inni krytykowali brak zasobów przeciwpożarowych i nieodpowiednie przygotowanie. Szczerze mówiąc, Turcja nie jest zarządzana – powiedział Kemal Kilicdaroglu, lider głównej opozycyjnej Partii Republikańskiej (CHP). Rząd pałacu (prezydenckiego) uczynił nasze państwo niezdolnym. Odpowiadając na krytykę, że rząd odrzucił niektóre oferty pomocy międzynarodowej, minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu powiedział, że Turcja oceniła wiele propozycji, traktując priorytetowo oferty samolotów i śmigłowców.

Powiedział, że niektóre kraje, w tym Francja i Grecja, wycofały swoje oferty z powodu własnych potrzeb i pożarów. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Izraela powiedziało, że omówiło sytuację z tureckimi urzędnikami, ale powiedziano im, iż Turcja nie potrzebuje pomocy.

Turecki organ nadzoru radiowego i telewizyjnego RTUK powiedział we wtorek nadawcom, że negatywne relacje z pożarów mogą wywołać "atmosferę chaosu", szkodząc na morale opinii publicznej i strażaków. Ostrzegł media przed „najsurowszymi karami”, jeśli nie stosują się do zasad RTUK.

Zgodnie z mapami wydanymi przez meteorologów, fala upałów, która podsyciła pożary, nastąpiła po miesiącach wyjątkowo suchej pogody na południowym zachodzie Turcji. Dane Europejskiej Służby Informacji o Pożarach Lasów wykazały, że w tym roku było trzy razy więcej pożarów niż zwykle, podczas gdy ponad 136 tys. hektarów spalonych w Turcji, to trzy razy więcej niż powierzchnia spalona średnio w ciągu całego roku. Osiem osób zginęło w 156 pożarach, które wybuchły w ostatnim tygodniu. We wtorek nie było żadnych doniesień o dalszych ofiarach.

Rząd bada przyczynę pożarów, w tym możliwe podpalenie. Ministerstwo Obrony poinformowało, że władze zatrzymały jedną osobę, która próbowała rozpalić ogień przed terenem wojskowym w południowo-zachodniej prowincji Denizli.

Autor: 
Mehmet Emin Caliskan, Tuvan Gumrukcu tłum. Dominik Kaługa
Dział: 
Zagłosowałeś na opcję 'w górę'.
Polub Plportal.pl:

Reklama