Hiszpania ostrzega, że fala gorąca zagraża produkcji oliwy

Reklama

czw., 08/04/2022 - 17:28 -- MagdalenaL

Minister rolnictwa Hiszpanii ostrzega, że ogniste fale gorąca i brak opadów w kraju może spowodować spadek produkcji oliwy z oliwek, której to państwo jest największym eksporterem na świecie.

Luis Planas powiedział Bloomberg News, że „jeśli w ciągu najbliższych tygodni nie nadejdzie spadek temperatur lub deszcz, tegoroczne zbiory oliwek mogą być znacznie niższe od poprzednich. Sektor oliwkowy obawia się o produkcję oliwy”.

Hiszpania odpowiada za niemal połowę światowej produkcji oliwy z oliwek. Planas powiedział, że owa komplikacja, jak i dalsze zakłócanie dostaw oleju słonecznikowego z Ukrainy znaczą, że ceny olejów roślinnych prawdopodobnie pozostaną wysokie.

Według Międzynarodowej Rady ds. Oliwek ceny rafinowanej oliwy z oliwek w Jaén w południowej Hiszpanii będącemu krajowym wzorem wzrosły w czerwcu w porównaniu do zeszłorocznej ceny plonów o 8.3% do 327 euro za 100 kg. W Bari w południowych Włoszech oliwa extra virgin kosztuje średnio 419,7 euro za 100 kg.

Analityk w firmie badającej rynek Mintec powiedział, że źródła rynkowe firmy sugerują, że hiszpańska produkcja oliwy z oliwek może zmniejszać się z roku na rok o wartość od 25 do 30%.

„Są też spore obawy o rynek pod kątem jakości plonów oraz jaka ich proporcjonalna część osiągnie jakość odpowiednią dla poziomu extra virgin, a jaka zostanie sklasyfikowana jako lampante (niezdatne do spożycia). Owe redukcje znacząco wpłyną na dostępność produktu na świecie, ponieważ Hiszpania odpowiada za lwią część światowej produkcji oliwy z oliwek. Patrząc przyszłościowo, uczestnicy rynkowi spodziewają się, że ceny będą dalej rosnąć, chyba że pogoda się poprawi i da plonom nieco spokoju”.

Dostawy oliwy z oliwek są zagrożone, ponieważ Włochy dotknęła najgorsza susza od 70 lat. Źródła rynkowe sugerują, że produkcja we Włoszech może być o 20-30% niższa niż rok temu. Susza ma też obniżyć ilość plonów moreli, brzoskwiń oraz gruszek.

Upalna pogoda w wielu częściach Europy zagraża również produkcji zboża. Ma ona miejsce w czasach, gdy ceny jedzenia na całym świecie osiągają niemal rekordowe wartości w wyniku inwazji Rosji na Ukrainę, przez którą ceny pszenicy i innych zbóż drastycznie wzrosły.

Planas szacuje, że ogólna produkcja zbóż w Hiszpanii, w tym kukurydzy, pszenicy i chmielu może w tym roku spaść o 13% do 17,5 miliona ton ze względu na wysokie temperatury i niską częstotliwość deszczy.

Ukraina i Rosja podpisały pod koniec lipca poparty przez Narody Zjednoczone traktat, mający umożliwić eksport milionów ton zbóż z zablokowanych portów czarnomorskich. Ma to pomóc obniżyć ceny i zapobiec możliwemu katastroficznemu kryzysowi żywnościowemu na świecie.

Celem traktatu jest zabezpieczenie transportu zbóż i innych niezbędnych dóbr, takich jak olej słonecznikowy, z trzech portów ukraińskich, w tym z Odessy. Urzędnicy mają nadzieję, że jeśli Rosja będzie stosować się do założeń traktatu, w kilka tygodni uda się osiągnąć przedwojenny poziom eksportu z trzech portów ukraińskich (5 ton na miesiąc).

Planas powiedział, że od początku inwazji sześć miesięcy temu do Hiszpanii dotarło jedynie kilka transportów ukraińskiego zboża, które musiały używać alternatywnych szlaków.

Od poniedziałku, Ukraina przeprowadziła pierwszy transport zboża, odkąd Rosja dokonała inwazji na państwo pod koniec lutego.

Autor: 
Julia Kollewe /Tłum. Kamil Andrzejczak
Dział: 
Polub Plportal.pl:

Reklama